Auta terenowe

Mistrz WRC na Dakarze pojedzie bestią od Peugeota

Sebastian Loeb, francuski kierowca wyścigowy i wielokrotny zwycięzca rajdów WRC zamierza wystartować po raz pierwszy w morderczym wyścigu Rajd Dakar 2016. Loeb zasiądzie w specjalnie przygotowanym na Dakar Peugeot 2008 DKR 16.

Model Peugeot 2008 DKR 16 został ostatnio zaprezentowany w nowych barwach, które łączą stylistykę sponsorów teamu. Ciekawostką jest srebrny dach, który ma odbijać promienie słoneczne na argentyńskich i boliwijskich bezdrożach. Nowa 2008 została wydłużona i jest także szersza o 200 mm, co ma zapewnić jej większą stabilność na trasie. Oprócz tego umieszczono po bokach koła zapasowe, które również mają za zadanie rozłożyć ciężar i przenieść środek ciężkości, by pojazd lepiej prowadził się na przeszkodach.

Pojazd wyposażono w większe koła, a jego prześwit wynosi aż 400 mm, dzięki czemu Peugeot DKR 16 ma poradzić sobie z każdą przeszkodą. Inżynierowie zrezygnowali z napędu na cztery koła, który według nich ważyłby za dużo. Silnik V6 o pojemności 3,2 l i mocy 350 KM przenosi 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego na jedną oś.

peugeot 2008 DKR 16 tył
fot. Peugeot

Przed Sebastianem Loebem, najbardziej doświadczonym kierowca rajdowym, bardzo trudne zadanie. Francuz już podczas testów w czerwcu zauważył, że samochód przystosowany do Rajdu Dakar znacząco różni się od samochodów, którymi jeździł on do tej pory. W rajdach WRC liczy się każda sekunda, a kierowcy nie boją się prędkości, a za to omijają przeszkody. Na Dakarze trzeba dobrać zupełnie inna strategię jazdy. Jak słynny rajdowiec poradzi sobie w nowym Peugeot 2008 DKR 16 i w nowych warunkach dowiemy się po 2 stycznia, kiedy wystartuje 38. Rajd Dakar.

Previous post

Toyota Tonka 4Runner wygląda jak zabawka? Pozory mylą

Next post

Do pracy czy na zakupy przez pustynię i wydmy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *