Porady

5 mitów dotyczących zmiany opon

Wielkimi krokami nadchodzi zima. Wraz z nią zbliża się zaś decyzja o zmianie opon na zimowe. Warto więc przypomnieć mity, które narosły wokół tego typu ogumienia. Wbrew niektórym głosom  gumy zimowe to bardzo ważny element bezpieczeństwa naszego samochodu.

1. Nowe opony letnie wystarczą
Słyszeliście głosy mówiące, że wymiana opon na zimowe nie jest potrzebna, gdy posiadamy w miare nowe opony letnie charakteryzujące się głębokim bieżnikiem? Trudno chyba wyobrazić sobie większą bzdurę. Opona zimowa to bowiem coś więcej niż bieżnik. Przede wszystkim wykonana jest ona z innej mieszanki, która sprawia, że opona nie twardnieje w niskiej temperaturze. Twardniejąc opony letnie tracą zaś swe właściwości, zmniejszając przyczepność i wydłużając drogę hamowania.

2. Zmień opony, gdy spadnie pierwszy śnieg
To kolejny mit związany z ogumieniem zimowym. Opony zimowe to bowiem przede wszystkim inna mieszanka, która sprawia, że pozostają one miękkie w niskich temperaturach. Opony letnie są twardsze. Dzięki temu bieżnik nie zużywał się za szybko, gdy panują wysokie temperatury.

3. Jeździć wolniej
Wśród kierowców panuje powszechne przekonanie o tym, że na oponach zimowych należy jeździć wolniej niż na letnich. Nie odnajduje to potwierdzenia w faktach. Przy tych samych warunkach drogowych spokojnie można na obu typach opon jechać dokładnie z tą samą prędkością. Oczywiście sytuacja zmienia się, gdy spada śnieg lub na drodze jest ślisko. Wtedy z pewnością należy zwolnić, ale to dotyczy zarówno opon letnich jak i zimówek.

5. Po co zimówki jak jest 4×4
Spora rzesza kierowców jeżdżących samochodami z napęem na cztery koła uważa, że zmiana ogumienia na zimowe ich nie dotyczy. Po przeczytaniu tego tekstu wiecie już chyba, że to mit. Liczy się bowiem przede wszystkim mieszanka, z jakiej wykonane są opony. Niezależnie od liczby napędzanych osi w samochodzie przy niskich temperaturach gumy letnie będą twardnieć, zmniejszając przyczepność. Napęd 4×4 może się oczywiście w zimowych warunkach przydać, ale nie zastapi on zmiany ogumienia!

Previous post

Volkswagen cross up! nowy, "terenowy" maluch.

Next post

Offroad to nie przelewki. Przygotuj się!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *