Artykuły różne

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

O bezpieczeństwie nigdy dość mówienia, a przede wszystkim stosowania zasad. Zawsze staramy się tłumaczyć, jak bezpiecznie używać pewnych narzędzi i akcesoriów w warunkach off-roadowych. Tym razem przedstawiamy podstawy bezpieczeństwa, które warto mieć zawsze na względzie.

Jazda po bezdrożach należy do sportów off-roadowych, a czasem nawet ekstremalnych. W związku z tym jeszcze bardziej należy zadbać o to, by przygoda nie zamieniła się w koszmar. Niektórym kierowcom wydaje się, że będąc w bezpiecznym samochodzie nic im nie grozi. Co innego właściciele dwóch kółek, którzy z oczywistych względów są bardziej narażeni na urazy. Owszem, trudno się z tym nie zgodzić, jednak także za kierownicą potężnej terenówki może zdarzyć się coś zagrażającego naszemu życiu lub zdrowiu.

Podstawa to pasy bezpieczeństwa

Na zwykłej drodze korzystanie z pasów bezpieczeństwa to prawny obowiązek, a jeśli go nie wypełnimy słono za to zapłacimy. W lesie trudniej o patrol policji, w związku z czym wielu miłośników jazdy po bezdrożach zapomina o podstawowym środku bezpieczeństwa. Pasy zostały wymyślone po to, by ratować nasze życie, w związku z tym zawsze z nich korzystajmy. Często zdarza się, że na wyprawie off-road musimy wychodzić z samochodu, a pasy tylko przeszkadzają w ciągłym odpinaniu i zapinaniu, najłatwiej o nich wówczas zapomnieć. Trudno, lepiej poświęcić na to 20 sekund więcej, niż kilka dni w szpitalu.

Kask i rękawice

Trzeba zmienić ten sztubacki pogląd, że kask to obciach. Kask nawet w kabinie jest potrzebny, gdyż zapobiega nabiciu guza. Na wypadek wywrotki, czy mocnego przechyłu ochroni naszą głowę od uderzeń o konstrukcję pojazdu lub od wybicia szyby gołą czachą. Poza tym mając kask możemy do niego przymocować kamerkę go-pro i przy okazji nagrywać nasze wyczyny. Rękawice to również przydatne akcesoria off-road. Zwięksają przyczepność naszych rąk na kierownicy, co czasem ma kluczowe znaczenie w trakcie pokonywania wymagających przeszkód. Kiedy pobrudzimy ręce błotem albo zmoczymy w wodzie – rękawice sprawią, że będziemy jeździć po drodze, a nie dłońmi po kierownicy.

At last but not least – apteczka

Chociaż apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem w samochodach osobowych, to w off-roadzie dalej pełni bardzo ważną rolę. Podczas wyprawy to my będziemy jako pierwsi udzielać wszelkiej pomocy. Nie chodzi tu o podwiązywanie urwanych kończyn albo obsługę respiratora, ale podstawowe wyposażenie, czyli bandaże, woda utleniona, gazy jałowe, plastry i inne produkty dostępne w aptekach. Off-road to brudna zabawa, więc łatwo o zakażenie spowodowane zabrudzeniem urazów. Poza tym oczyszczona i zabezpieczona plastrem rana łatwiej i szybciej się zagoi.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, które zostały wymyślone nie po to by, uprzykrzyć nam życie, ale by je ochronić. Zwłaszcza w sytuacjach, w których szczególnie jesteśmy narażeni na urazy.

Previous post

Nocny off-road zakończony akcją GOPR

Next post

Rośnie sprzedaż samochodów Volvo z napędem 4x4

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *