Auta terenowe

Chevrolet ZH2 – napędzana wodorem terenówka dla armii

General Motors stworzyło we współpracy z amerykańską armią cichy, napędzany wodorem pojazd terenowy. Chevrolet Colorado ZH2 to przyszłość tajnych operacji wojskowych.

Technicznie rzecz biorąc, Chevrolet Colorado ZH2 jest samochodem koncepcyjnym. W rzeczywistości jednak, gdy oglądamy nagrany przez twórców film, zastanawiamy się, czy nie wyłączyliśmy dźwięku. Jedyne co słychać, gdy Colorado ZH2 pokonuje bezdroża, to trzaski dochodzące spod opon i łagodny pomruk silnika. Czy samochód ten będzie w stanie zastąpić legendarne Humvee?

O Humvee można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są ciche. Szczególnie odkąd amerykańska armia przekonała się, że potrzebują grubszego pancerza. Dlatego też osoby odpowiedzialne w US Army za R&D doszły do wniosku, że to, czego potrzebują, to cichy samochód terenowy, który nadawałby się do wykorzystania w czasie akcji sił specjalnych.

W wyniku wartej kilka milionów dolarów współpracy powstał właśnie Chevrolet Colorado ZH2. Kiedy dobrze mu się przyjrzeć, dojrzymy gdzieś tam fakt, że oparty jest on o standardowego Colorado. Z tą jednak różnicą, że zamiast klasycznego silnika, napędzają go ogniwa paliwowe. Technicznie rzecz biorąc jest to samochód elektryczny. Zamiast jednak ciężkich akumulatorów wyposażono go w ogniwa paliwowe, w których elektryczność powstaje w wyniku połączenia wodoru z tlenem. Produktem ubocznym procesu jest… woda. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że żołnierze nie muszą mieć ze sobą zapasów wody.

Ponadto warto zauważyć, że Colorado ZH2 trudno wykryć za pomocą kamer termowizyjnych. Dzięki temu, że nie ma on klasycznego silnika i nie wydobywają się z niego rozgrzane spaliny, zostawia on bardzo nikły ślad cieplny. Ułatwia to zdecydowanie nocne działania.

Jeśli projekt wypali, może się okazać, że będzie to kolejna innowacja, która przyszła do „cywila” z „woja”. Mimo że nad napędzaniem samochodów ogniwami paliwowymi pracuje się już od lat, nadal nie mamy gotowych, produkowanych seryjnie samochodów, które byłyby napędzane w ten przyjazny dla środowiska sposób.

Previous post

Honda Africa Twin Rally - nowa turystyczna terenówka

Next post

Hiroshi Masuoka - rajdowy lider kierownicy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *