Artykuły różnePorady

Do czego przydaje się napęd 4×4?

Napęd na obie osie przede wszystkim kojarzy się z samochodami terenowymi i obecnie potężnymi SUV-ami. Elektronicznie dołączana druga oś przydaje się także w zwykłych osobówkach, ponieważ znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Napęd 4×4 przez lata był montowany w pojazdach, których zadaniem było pokonywanie trudnego terenu lub holowanie naczepy. W pewnym momencie napęd na obie osie pojawił się w samochodach WRC, co było kamieniem milowym w rozwoju tego motosportu.

Dziś napęd 4×4 jest spotykany również w typowych osobówkach, które przede wszystkim poruszają się po drogach utwardzonych. Czy takie rozwiązanie ma sens?

W samochodach osobowych stosuje się stały napęd na przednią oś, a druga para kół jest załączana tylko w sytuacji, gdy przód traci przyczepność z podłożem. Elektronicznie załączany napęd 4×4 jest optymalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić nieco paliwa.

Napęd 4×4 przede wszystkim ułatwia ruszanie na śliskiej powierzchni, stabilizuje jazdę w zimie i na mokrej nawierzchni. Jazda z napędem na obie osie jest bardziej dynamiczna, auto szybciej zbiera się po postoju, a ze względu na brak efektu buksowania zużycie opon jest mniejsze.

Nowoczesne systemy napędu 4×4 są wyposażone w lekkie sprzęgła wiskotyczne, które przenoszą moment obrotowy silnika na odpowiednie osie oraz w komputer, czujniki i sterowniki. To dzięki nim, kiedy tylko przednie koła stracą przyczepność natychmiast w trakcie jazdy uruchamiane jest wsparcie z tyłu.

Wiele takich systemów pozwala sterować rozdziałem mocy na poszczególne koła. W ten sposób koło, które znajdzie się w powietrzu po najechaniu na koleinę zostanie przyhamowane, a większą moc otrzyma koło, które styka się z ziemią. Podobnie wygląda sprawa podczas pokonywania zakrętów. Aby wyeliminować ryzyko poślizgu i zwiększyć kontrolę trakcji, koła znajdujące się po wewnętrznej łuku zostają lekko przyhamowane, a te z zewnątrz przyspieszone. Samochód zachowuje mniejszą podsterowność i dynamiczniej wychodzi z zakrętu.

Elektronicznie sterowany napęd 4×4 nie tylko umożliwia pokonywanie trudnego terenu, ale zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Dlatego jest rozwiązanie coraz częściej montowane również w samochodach osobowych.

Previous post

Nowy sezon imprez Auto Świat 4x4 Family Adventure

Next post

Lampy LED do offroadu - jakie wybrać?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *