Auta terenowe

Fiat 500 X – elegancki crossover

Do znanej i cenionej rodziny Fiata 500 dołącza najmłodszy członek czyli 500X. Ten samochód z segmentu crossover nie porywa swoim wyposażeniem. Jest raczej przeznaczony dla osób, które przypadkiem zjadą z utwardzonej drogi, by do kolejnej ekspresówki dojechać skrótem, omijając korek.

Przede wszystkim nowy Fiat będzie dostępny w kilku wersjach nadwozia i wyposażenia. Seryjny model ma typowo miejski design, dopiero w wersji Off-Road Look możemy liczyć na uterenowiony charakter pojazdu, np. w postaci stylizowanych zderzaków i osłon podwozia. Taki model posiada standardowe dla mniejszych SUV-ów 17-calowe felgi.

Nowa „pięćsetka” jest oferowana do wyboru z różnymi silnikami. Do podstawowych należą skromne jednostki benzynowe: 1.4 Turbo (140 KM), 1.6 E-torQ (110 KM), 1.4 Turbo MultiAir2 (170 KM), diesel 1.6 MultiJet II (120 KM). Te silniki napędzają tylko przednie koła. Oprócz tego nowy model Fiata, jak na crossovera przystało zostanie zaprezentowany w wersji 4×4. Najpierw będzie to wersja z wysokoprężnym silnikiem MultiJet II o pojemności 2.0 l i mocy 140 KM. Ten model będzie wyposażony w 9-stopniową automatyczną skrzynię ZF. W drugiej kolejności na rynek wiedzie mocniejszy Tigershark MultiAir 2.4 generujący moc 187 KM.

W modelach z napędem 4×4 rozkład mocy jest sterowany elektronicznie i współgra z wielopłytkowym sprzęgłem. Moment obrotowy jest kierowany na wszystkie osie tylko wtedy, gdy jest to wymagane, czyli np. podczas szybszej jazdy lub na śliskiej nawierzchni. Kierowca może jedynie wpływać na intensywność napędu AWD za pomocą gałki, umieszczonej między fotelami.

Nowy Fiat 500X jest przede wszystkim nastawiony na dynamiczną i oszczędną jazdę. To bardziej sportowo-miejski pojazd niż dobrej jakości SUV. Najtańsza wersja Off-Road Look z wyposażeniem Cross będzie dostępna w cenie 83 400 zł (1,4 i manual). Natomiast konkretna jednostka w wersji Cross Plus 4×4 to koszt nieco powyżej 100 tys zł.

Previous post

Samochód terenowy pojedzie bez kierowcy

Next post

Dacia Duster powiększa rodzinę

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *