Porady

Gdzie legalnie umieścić tablicę rejestracyjną?

Samochody terenowe mają to do siebie, że są nieco zmodyfikowane w stosunku do seryjnych modeli. W związku z tym mają zamontowane akcesoria offroadowe, bagażniki, koła zapasowe i wyciągarki. Po takich modyfikacjach często brakuje miejsca np. na montaż tablic rejestracyjnych.

Wymagania dotyczące miejsca przewidzianego do umieszczenia tablic rejestracyjnych określa załącznik 5. ustawy Dz. U. 2003.32.262.

Tylna tablica rejestracyjna

Pierwszy paragraf dotyczy bardzo szczegółowego położenia tylnej tablicy rejestracyjnej. Minimalne wymiary miejsca przeznaczonego do jej montażu wynoszą: szerokość 520 mm i wysokość 120 mm albo szerokość 340 mm i wysokość 240 mm. Tablica powinna się znajdować na środku lub po lewej, jednak nie może ani trochę wystawać poza obrys samochodu. Tablica powinna być zamontowana pionowo. Dopuszcza się jednak następujące pochylenia tablicy ku górze lub w dół, które mogą wynikać, np. z kształtu pojazdu. Odchylenia od pionu mogą wynosić:

  • nie więcej niż o 30°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku górze i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest nie wyżej niż 1,20 m nad ziemią
  • nie więcej niż o 15°, gdy powierzchnia ze znakami rejestracyjnymi jest skierowana ku dołowi i pod warunkiem, że górna krawędź tablicy jest powyżej 1,20 m nad ziemią

Tablica powinna znajdować się na wysokości większej niż 0,30 m (licząc od dolnej krawędzi, bez obciążenia pojazdu). Nie można jednak umieszczać tego oznaczenia powyżej 1,20 m. Jeśli ze względów technicznych nie da się zachować tego wymogu przepisy zezwalają umieszczenie tablicy na wysokości nieprzekraczającej 2 m.

Tablica „powinna być widoczna z przestrzeni zawartej wewnątrz następujących czterech płaszczyzn:

  • dwóch płaszczyzn pionowych stycznych do bocznych krawędzi tablicy i tworzących kąty 30° na zewnątrz ze środkową wzdłużną płaszczyzną pojazdu,
  • płaszczyzny stycznej do górnej krawędzi tablicy i tworzącej kąt 15° do góry od poziomu”.

Oprócz tego tablica rejestracyjna z tyłu musi być podświetlona światłem białym.

Przednia tablica rejestracyjna

Paragraf 2. opisuje miejsce przeznaczenia tylnej tablicy. Jest on bardzo zwięzły i można go zacytować w całości:

§ 2. Kształtu i wymiarów miejsca przewidzianego do umieszczenia przednich tablic rejestracyjnych nie określa się.

Rozporządzenia precyzują jedynie, że powinna ona być zamontowana z przodu pojazdu i musi być czytelna, czyli nie może być np. brudna (co dotyczy także tylnej tablicy). W związku z tym, teoretycznie umieszczanie tablicy na bagażniku dachowym jest zgodne z przepisami. Powyższy paragraf stanowi dobrą podstawę do takiego jej montażu. Doświadczenie jednak wskazuje, że różnie z tym bywa i niektórzy policjanci lubią być nadgorliwi. Polskie prawo nie precyzuje zasad umieszczania przedniej tablicy, więc zawsze można się powołać na paragraf 2.

Previous post

Do pracy czy na zakupy przez pustynię i wydmy

Next post

Ford stawia na 4x4 i inwestyjue w SUV-y

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *