Auta terenowe

Humvee – wielozadaniowy samochód terenowy

Konflikt na Ukrainie trwa i nic nie wskazuje na to, że szybko się zakończy. Ostatnio do publicznej wiadomości podano informacje o tym, iż wysłane na Ukrainę amerykańskie samochody terenowe Humvee przysparzają wojskowym wielu problemów.

Żołnierz ukraińskich sił zbrojnych napisał na Facebooku, że dostarczone samochody terenowe nie posiadają części zapasowych. Jest to duży kłopot zwłaszcza, że terenowe wozy bojowe są już wysłużone i zdarzają się im usterki. W najgorszym stanie są opony terenowe, które zaczęły pękać. Wymienić trzeba także filtry paliwa, które szybko się zatykają z powodu kiepskiej jakości paliwa dieslowego. Znalezienie na Ukrainie objętej konfliktem zapasowych części i nowych opon, które można by założyć na wojskowe pojazdy jest niezmiernie trudne.

Humvee to specjalne pojazdy wojskowe, których produkcja rozpoczęła się w USA w 1979 i trwa do dziś. Potoczna nazwa to skrót HMMWV, który oznacza High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle. Pojazdy posiadają napęd na cztery koła. Konstrukcja oparta jest na solidnej ramie i niezależnym zawieszeniu. Swoje właściwości terenowe zawdzięcza wysokim parametrom geometrycznym, a zwłaszcza charakterystycznym cofnięciem zderzaków, co pozwala na nieograniczony kąt natarcia i zejścia.

Humvee jest w użyciu armii na całym świecie od Stanów Zjednoczonych po Polskę. Pojazdy wykorzystuje się jako transport piechoty, wozy lekkiego wsparcia czy sanitarkę. Humvee trafił też do produkcji cywilnej, gdzie jest oznaczany jako słynny Hummer H1.

Previous post

Pomyśl o korozji już teraz i zabezpiecz auto na lata

Next post

Ostatnie chwile Land Rovera Defendera

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *