Porady

Ile pali auto terenowe?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zaczynające z offroadem lub interesujące się tym sportem motorowym. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, gdyż składa się na nie wiele różnych czynników. W wyniku małego rozeznania sprawdziliśmy, jakie zużycie paliwa na 100 km mają najpopularniejsze samochody terenowe.

Ile pali auto 4×4? To pytanie z serii tych, na które odpowiedź zaczyna się od słów: „to zależy od…”, po czym wymienia się litanię różnych warunków. W przypadku samochodów terenowych pytanie się komplikuje ze względu na sposób jazdy, który odbiega od standardów. W środowisku offroadowców utarło się przekonanie, że samochód spali tyle paliwa, ile wleje mu się do baku.

Od czego więc zależy zużycie paliwa?

Przede wszystkim od marki, pojemności silnika i rodzaju paliwa. To oczywiste, przy czym warto kierować się zasadą, że większy silnik wcale nie oznacza większego spalania – szczególnie w offroadzie. Większy silnik, to większa moc, a większa moc to łatwiejsze pokonanie przeszkody i krótszy czas spalania.

Kolejnym czynnikiem, który ma na to wpływ jest sposób jazdy. Inna ilość paliwa będzie potrzebna do płynnej jazdy w długiej trasie, inna podczas dynamicznej jazdy w mieście, a jeszcze inna podczas rajdów off-road. Warto zdać sobie sprawę z tego, że na spalanie mają także wpływ nasze nawyki, np dojeżdżanie na luzie, trzymanie wysokich obrotów bez zmiany biegów na wyższe itp., a nawet waga pojazdu. Zakłada się, że każde dodatkowe 50 kg ciężaru przekłada się na większe spalanie o 1-2 %.

Raport zużycia paliwa

Poniższe dane mają funkcje wyłącznie orientacyjną, która pozwoli zdać sobie sprawę, ile pali taki samochód. Wybraliśmy trzy reprezentatywne pojazdy, które najczęściej można spotkać na trasach 4×4.

  1. Land Rover Discovery w wersji benzynowej może spalić w normalnych warunkach ok. 11 l/100 km, natomiast podczas rajdów spalanie skacze do ok 15-16 l/ 100 km. Z silnikiem Diesel spalanie wynosi ok. 11 l/100 km.
  2. Toyota Land Cruiser w dłuższej trasie spali na 100 km ok. 12-13 l benzyny, a w trudnych warunkach od 17 l do nawet 19 l. Diesel to ok. 8-10 l.
  3. Jeep Cherokee zjada najwięcej, podczas zwykłej jazdy spalanie benzyny wynosi ok 15 l/ 100 km, a w terenie nawet powyżej 20 l/100 km. Bez wątpienia największym mistrzem jest tu Jeep Wrangler, który potrafi pochłonąć ok. 25 l i więcej na 100 km. Jeep spala powyżej 12 l ropy / 100 km.

Trzeba dodatkowo zaznaczyć, że spalanie niebotycznie wzrasta przy wysokich prędkościach, powyżej 125 km/h samochody terenowe są bardzo paliwożerne, choć mało kto osiąga taką prędkość terenówką. Przy spalaniu osobówki rzędu 6-7 l/ 100 km te dane robią wrażenie, ale cóż takie jest to hobby. Warto zdać sobie sprawę, że każdy spalony litr zamienia się w moc wrażeń i od razu lżej jest na duszy… i w portfelu.

Previous post

Octavia w harcerskiej wersji

Next post

Kia z duszą off-roadu

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *