AkcesoriaPorady

Jak dbać o wyciągarkę?

Wyciągarka dla każdego off-roadowca powinna być rzeczą świętą. Na pewno tak traktują ją ci, którym nie raz uratowała życie lub chociaż nerwy w terenie. Dlatego – jak żołnierz karabin – każdy czynny entuzjasta off-roadu powinien dbać o swoją wyciągarkę samochodową by nigdy nie zawiodła nas w kluczowym momencie rajdu czy przejażdżki w terenie. I niech nie zwiedzie was myśl, że nawet najlepszej klasy wyciągarka samochodowa jest niezniszczalna i nie potrzebuje „opieki”. Jeśli nie będziemy jej regularnie czyścić i przeglądać – szybko odmówi nam posłuszeństwa.

PORADA 1

Gdy przez długi czas nie korzystacie z wyciągarki i przechowujecie ją np. w garażu – zapakujcie ją w pokrowiec, który będzie chronił ją przed wilgocią. W przypadku, gdy wyciągarka jest zainstalowana na stałe do samochodu, ale w najbliższym czasie nie macie zamiaru jej używać – najbezpieczniej będzie ją po prostu zdemontować i postąpić jak w pierwszym przypadku. Producenci tego sprzętu projektują wyciągarki tak, by ich demontaż nie był czasochłonny i skomplikowany.

PORADA 2

Jeśli wyciągarka towarzyszy wam stale podczas wypraw należy zadbać o jej stałą systematyczną konserwację. Okresowy przegląd, regularne oczyszczanie z brudu: kurzu, błota, piasku, nasmarowanie części ruchomych, zbadanie czy nie powstaje korozja – to absolutnie podstawowe czynności. Warto także systematycznie sprawdzać czy na sprzęcie nie osadza się woda – jeśli tak należy szybko ją osuszyć, aby wyciągarka lub lina do wyciągarki nam nie zardzewiała.

PORADA 3

Wyciągarka prócz zewnętrznego zużycia ma również silnik, który pod wpływem obciążenia również może ulec zużyciu – to wymaga również sprawdzania stanu silnika, ze szczególnym uwzględnieniem łożysk i wirnika, które lubią się psuć.

No i rzecz podstawowa, od której nie uciekniemy – oddawanie raz na dwa lata wyciągarki na przegląd w serwisie off-roadowym. Wtedy będziemy mieć absolutną pewność, że przeglądem zajmie się serwisant profesjonalista i nasz sprzęt zostanie odpowiednio przejrzane i zabezpieczony przez dalszym nadmiernym zużyciem.

Previous post

Po co nam osłony podwozia?

Next post

Niebezpieczne poduszki bezpieczeństwa w Hyundaiu Tusconie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *