Artykuły różne

Jazda quadem po lesie – może być droga!

Jeśli lubisz klimat lasu, to nie jedź tam quadem lub motorem. Niestety w większości przypadków jest to nielegalne. Możemy jeździć po takich terenach, tylko wtedy, gdy droga wśród drzew oznaczona jest jako droga publiczna. Jeśli tak nie jest to grozi nam otrzymanie mandatu.

Lasy mają zostać stale nadzorowane, aby kierowcy quadów i pojazdów, które nie powinny znajdować się na leśnych drogach zostali ukarani. Policjantom nadzorującym mają pomóc mieszkańcy okolicznych miejscowości, niedaleko lasów, dzięki Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Taka jazda może nieść negatywne skutki dla terenów leśnych: płoszenie zwierzyny, niszczenie roślinności oraz lekceważenie obowiązujących przepisów. Jazda po lesie jest zabroniona pojazdem z silnikiem, pojazdem zaprzęgowym oraz motorowerem. Tymi pojazdami możemy jeździć, tylko wtedy, gdy droga prowadząca przez las jest drogą publiczną i jest ona jako taka oznaczona, za pomocą stosownych znaków. Mówi o tym art. 29 z ustawy o lasach:

„Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”.

Grzywna podlega na podstawie art. 161 kodeksu drogowego. Kontrole zapowiadają m.in. Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).

Previous post

Terenówka po sezonie zimowym - przygotuj ją na nowe przygody!

Next post

Idealny warsztat dla terenówki

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *