Porady

Jak jeździć bezpiecznie zimą?

Każdy z nas zimą chce mieć pewność, że samochód będzie działał niezawodnie w każdych warunkach. Dlatego tak istotne jest, aby zastosować kilka wskazówek i wytycznych, aby utrzymać pojazd w świetnym stanie podczas sezonu zimowego.

Przede wszystkim należy sprawdzić kilka kluczowych obszarów samochodu, zarówno tych wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pamiętajmy, aby przed każdą dłuższą podróżą sprawdzić warunki pogodowe, a także raporty dotyczące ruchu drogowego na trasie, którą będziemy podróżować. Nie zapomnijmy o apteczce i dodatkowym paliwie. Koniecznie sprawdźmy stan opon i bieżników.

Jeśli wybieramy się w okolice, gdzie może być dużo śniegu – zainstalujmy na oponach łańcuchy.

Przetestujmy także stan świateł i czy działają prawidłowo kierunkowskazy – a w razie potrzeby wymieńmy żarówki. Upewnijmy się, że wycieraczki są sprawne.

Koniecznie sprawdźmy wszystkie wężyki, czy są w dobry stanie. Napełnijmy zbiornik płynem do spryskiwaczy (możemy dodać trochę płynu przeciw zamarzaniu, aby uniknąć niemiłych sytuacji).

Zima ma to do siebie, że warunki pogodowe są dość nieprzewidywalne – w takim przypadku warto mieć trochę czasu w zapasie i wyjechać wcześniej, aby nic nas nie zaskoczyło podczas podróży. Zachowajmy także większą niż zwykle odległość i ograniczmy prędkość podczas kiepskich warunków pogodowych. Jeśli deszcz lub śnieg będzie tak mocno padać, że nie będziemy widzieć drogi, zatrzymajmy się dla własnego i innych kierowców bezpieczeństwa.

W bagażniku warto mieć zawsze ciepły koc, dodatkowe ubrania oraz termos z ciepłą herbatą lub kawą.

A poniżej dodatkowo krótka prezentacja dotycząca bezpiecznej jazdy zimą w zawężeniu do samej jazdy i kontrolowanych poślizgów:

Previous post

Opony terenowe vs. opony osobowe - jakie są różnice?

Next post

Pięc zasad bezpiecznej jazdy w terenie autem nieterenowym

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *