Akcesoria

Liny z nylonu-66. Nowa jakość holowania!

Jeśli jest coś, co każdy off-roadowiec powinien mieć zawsze przy sobie, to z pewnością będzie to lina oraz wyciągarka. Liny wyciągarkowe można podzielić na ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na liny stalowe i syntetyczne.

Te pierwsze są bardzo mocne i wytrzymałe, ale brakuje im elastyczności i mogą nas pokaleczyć – lepiej więc używać ich tylko w ekstremalnych przypadkach. Liny syntetyczne są bardziej popularne, chociaż do tej pory też były uważane za niebezpieczne. Niedawno pojawił się całkiem nowy produkt – liny kinetyczne z syntetycznego nylonu-66. Są one bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe.

Standardowe liny kinetyczne rozciągają się na 20-30%, co z jednej strony jest dobre, bo pozwala na uzyskanie większego “zasięgu”, z drugiej zaś – może być bardzo niebezpieczne. Gdy napięta lina się urwie, może bowiem spowodować sporo zniszczeń. Wystarczy wyobrazić ją sobie, gdy nagle odrywa się od samochodu i z zawrotną prędkością pędzi w naszą stronę. Cóż… lepiej nie stać jej na drodze. A jeśli uderzy w szybę, to z pewnością ją wybije, może też urwać jakiś fragment pojazdu. Kierowcy samochodów terenowych nie od dziś mają problemy z linami i z pewnością chcieliby, aby wreszcie powstał jakiś bezpieczniejszy zamiennik. Dobra wiadomość jest taka, że niedawno właśnie coś takiego powstało. Poznajcie kinetyki z nylonu-66!

Nylon-66 czyli co?

Dlaczego nylon-66 uznawany jest za tak rewolucyjny materiał w kontekście lin holowniczych? Jego mocną stroną zdecydowanie jest większa wytrzymałość włókien, co pozwala na bezpieczniejszą i bardziej efektywną eksploatację liny. Co szczególnie ważne, materiał nie jest tak bardzo podatny na zerwania, jak to było w przypadku dotychczas istniejących kinetyków – lepiej toleruje on mechaniczne naciąganie. Liny kinetyczne z nylonu-66 są także bardziej odporne na zniszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy narażamy je na otarcia (a to podczas wyciągania zdarza się przecież bardzo często). Zwiększona wytrzymałość sprawia więc, że nie musimy wymieniać lin tak często, jak w przypadku zwykłych kinetyków.

Dodatkowe zalety

Co jeszcze jest zaletą lin z nylonu-66? Oprócz odporności na mechaniczne naciąganie i uszkodzenia, z pewnością będzie to mniejsze wchłanianie wilgoci i chemikaliów oraz niższa wrażliwość na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu nie tylko wydłuża się więc żywotność liny, ale zwiększa także komfort jej przechowywania – bo po latach używania, jej objętość nie wzrasta tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych lin.

Czyżby wykorzystanie nylonu-66 do produkcji lin holowniczych okazał się strzałem w dziesiątkę? My sądzimy, że zdecydowanie tak!

Previous post

Szperacze - wielofunkcyjne reflektory do off-road

Next post

Nowe pojazdy dla amerykańskiej armii. To robi wrażenie!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *