Auta terenowe

Mercedes G350d Professional – terenówka tylko dla prawdziwych twardzieli

Już w tym miesiącu rusza sprzedaż samochodu, na który czekają wszyscy miłośnicy off-roadu – Mercedesa G350d Professional. Po latach ugrzeczniania swojej bestii – bo przecież seria G ostatnimi laty to przede wszystkim luksusowe SUVy – niemiecki koncern wraca do korzeni. Jeśli więc szukasz terenówki, której żaden teren nie jest straszny, a sam nie masz nic przeciwko linii wzorowanej na kiosku ruchu, warto zastanowić się, czy G350d Professional nie jest dla Ciebie. Pod warunkiem jednak, że nie narzekasz na problemy budżetowe. Producent zapowiedział bowiem, że ceny tego modelu zaczynać będą się od około 80 tys. euro, tj. ok. 350 tys. złotych. Dostaw pierwszych samochodów spodziewać należy się, według zapowiedzi przedstawicieli Mercedesa, we wrześniu.

Co dostajemy w zamian? Na pewno nie niskoprofilowane gumy czy luksusowe obicia foteli. Spodziewać możemy się za to opon typu AT w rozmiarze 265/70 R16 oraz siedzisk pokrytych syntetycznym materiałem, którego największą zaletą jest to, że łatwo go wyczyścić. Po maską Mercedes zdecydował się umieścić 3-litrowy turbodiesl V6, o mocy 242 KM i momencie obrotowym 600 Nm, a wszystko to w połączeniu z 7-biegową, automatyczną skrzynią biegów 7G-Tronic Plus. Dzięki temu auto jest w stanie wziąć na pokład 592-kilogramowy ładunek oraz ciągnąć 3,2-tonową przyczepą. Jak przystało na prawdziwą terenówkę, nie może też zabraknąć możliwości blokowania mechanizmów różnicowych. Prędkość maksymalna – jeśli kogoś to w ogóle obchodzi – wynosząca 158 km/h pozwoli nam, co prawda, wyprzedzić Rosomaka, ale królami autostrady nie zostaniemy. I dobrze, bo to samochód przeznaczony na prawdziwe bezdroża. Najlepiej świadczy o tym prześwit, wynoszący 245 milimetrów, co sprawia, że kąt natarcia sięga 36 stopni, a kąt zejścia 39 stopni.

Cały Mercedes G350d Professional zaprojektowany jest tak, że może cieszyć oko jedynie zapalonych miłośników off-roadu. Oni docenią bowiem prostotę, toporne lusterka, które wytrzymają starcie z niejedną przeszkodą, a ich utrata nie będzie zbyt bolesna. Dla nich przeznaczone są głębokie, gumowe maty pod nogi. Wśród wyposażenia dodatkowego znaleźć zaś możemy metalowy zderzak przygotowany do montażu wyciągarki, ochronne osłony świateł, bagażnik dachowy z drabiną, czy też bagażnik wykończony praktycznym drewnem i doposażony w system mocowania ładunków.

Previous post

Czym jest stały napęd 4x4?

Next post

Niech stanie się światłość - dodatkowe reflektory w terenówkach

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *