Auta terenowe

Mistrz WRC na Dakarze pojedzie bestią od Peugeota

Sebastian Loeb, francuski kierowca wyścigowy i wielokrotny zwycięzca rajdów WRC zamierza wystartować po raz pierwszy w morderczym wyścigu Rajd Dakar 2016. Loeb zasiądzie w specjalnie przygotowanym na Dakar Peugeot 2008 DKR 16.

Model Peugeot 2008 DKR 16 został ostatnio zaprezentowany w nowych barwach, które łączą stylistykę sponsorów teamu. Ciekawostką jest srebrny dach, który ma odbijać promienie słoneczne na argentyńskich i boliwijskich bezdrożach. Nowa 2008 została wydłużona i jest także szersza o 200 mm, co ma zapewnić jej większą stabilność na trasie. Oprócz tego umieszczono po bokach koła zapasowe, które również mają za zadanie rozłożyć ciężar i przenieść środek ciężkości, by pojazd lepiej prowadził się na przeszkodach.

Pojazd wyposażono w większe koła, a jego prześwit wynosi aż 400 mm, dzięki czemu Peugeot DKR 16 ma poradzić sobie z każdą przeszkodą. Inżynierowie zrezygnowali z napędu na cztery koła, który według nich ważyłby za dużo. Silnik V6 o pojemności 3,2 l i mocy 350 KM przenosi 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego na jedną oś.

fot. Peugeot

Przed Sebastianem Loebem, najbardziej doświadczonym kierowca rajdowym, bardzo trudne zadanie. Francuz już podczas testów w czerwcu zauważył, że samochód przystosowany do Rajdu Dakar znacząco różni się od samochodów, którymi jeździł on do tej pory. W rajdach WRC liczy się każda sekunda, a kierowcy nie boją się prędkości, a za to omijają przeszkody. Na Dakarze trzeba dobrać zupełnie inna strategię jazdy. Jak słynny rajdowiec poradzi sobie w nowym Peugeot 2008 DKR 16 i w nowych warunkach dowiemy się po 2 stycznia, kiedy wystartuje 38. Rajd Dakar.

Previous post

Toyota Tonka 4Runner wygląda jak zabawka? Pozory mylą

Next post

Do pracy czy na zakupy przez pustynię i wydmy

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *