Akcesoria

Nawigacja kluczem do przygody

GPS ułatwia podróżowanie, dlatego znajduje uznanie wśród miłośników jazdy po bezdrożach. Co prawda podczas większości rajdów korzystanie z takich urządzeń jest zabronione, a ich uczestnicy mogą używać tylko road-booków, których działanie jest nieco bardziej okrojone. Jednak coraz więcej miłośników drogowej adrenaliny postanawia zamontować w swojej terenówce urządzenie GPS do samodzielnych wycieczek. Głosy w tej sprawie są jednak podzielone, bo starzy off road’owi wyjadacze pewnie powiedzieliby, że nie ma przygody bez ryzyka zagubienia się w terenie.

GPS dobra rzecz, nawet w off-roadzie

Jak jest naprawdę? Czy GPS rzeczywiście pozbawia nas dodatkowych wrażeń, kiedy wyruszamy w podróż? Otóż niekoniecznie. Aby się dobrze bawić, nie potrzebujemy wcale ryzykować, że zabłądzimy. Taka sytuacja niesie ze sobą raczej tylko negatywne emocje, a my wolelibyśmy mieć jak najmniej zmartwień na głowie, kiedy poświęcamy czas na rozrywkę. Nowoczesne systemy nawigacyjne dbają zresztą nie tylko o to, abyśmy zawsze byli na dobrej drodze. Istnieje szereg innych udogodnień, którymi mogą cieszyć się ich użytkownicy.

  1. Dbanie o bezpieczeństwo. Jeżeli mamy w samochodzie włączonego GPS-a i zdarzy się niefortunna sytuacja (np. coś zepsuje się w naszej terenówce), to bez problemu określimy swoje położenie geograficzne i dzięki temu służby ratunkowe łatwiej do nas trafią.
  2. Zapisywanie trasy. Kiedy wybierzemy się na wycieczkę i jakieś miejsce, szlak, czy przeszkoda wyjątkowo nam się spodobają, to w przyszłości nie będziemy musieli długo zastanawiać się, gdzie to było. Wystarczy odpalić nawigację. Dzięki tej funkcji będziemy mogli także polecić nową trasę znajomym.
  3. Wyznaczanie trasy. Zamontowanie w samochodzie GPS-u umożliwi nam także planowanie trasy, którą niedługo chcielibyśmy pokonać. Dobrej jakości urządzenie pokaże nam wiele przydatnych informacji, np. topograficznych. Oznacza to, że zaplanujemy nawet występowanie pożądanych przeszkód na trasie.
  4. Prowadzenie po konkretnej trasie. Tak, jak to już wcześniej zostało opisane, podstawową funkcją urządzenia GPS, jest prowadzenie nas do celu po wyznaczonej trasie. I nie musi to wcale być nudne, bo w końcu gubienie się nie należy do przyjemności, natomiast jadąc prosto do celu i tak napotkamy różne wyzwania, które będą gwarancją niezapomnianej przygody.

Co wybrać i ile to będzie kosztować?

GPS-ów na rynku jest zatrzęsienie a rozpiętość cenowa ogromna. W zależności od potrzeb, możemy kupić w sklepie 4×4 najprostsze urządzenie, wyposażone jedynie w podstawowe funkcje, np. w prostą mapę. Koszt zakupu będzie wtedy wahał się od 200-300 zł. GPS z dobrą, oryginalną mapą będzie kosztował już troszkę więcej – ok. 300-500 zł. Natomiast zakup nawigacji ze średniej półki od renomowanego producenta z oryginalną mapą to ok. 400-700 zł. Najbardziej kosztownymi urządzeniami, ale też najbardziej zaawansowanymi technicznie, będą dobrej jakości GPS-y z mapą Europy – ok. 500-1500 zł oraz profesjonalna nawigacja samochodowa ze szczegółowymi mapami – ok. 1200-3000 zł.


Ceny mogą więc być wysokie, ale wybór urządzenia zależy wyłącznie od naszych potrzeb i jeśli nie są one zbyt wielkie, to wydatek rzędu kilkuset złotych nie powinien stanowić większego problemu. Zwłaszcza, że wraz z zakupem zyskujemy sporo udogodnień.

Previous post

Poland Trophy Extra - wakacyjna odsłona ogólnopolskiego rajdu

Next post

Grand Cherokee XJ, czyli klasyka, która nigdy się nie nudzi

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *