Auta terenowe

Nowe pojazdy dla amerykańskiej armii. To robi wrażenie!

Amerykańską armię czekają duże zmiany. Na emeryturę odchodzi właśnie – pracujący od 1983 roku – Humvee. Zastąpi go pojazd pod intrygującą nazwą JLTV, czyli “Joint Light Tactical Vehicle”. Skrót, w tłumaczeniu na polski, można rozwinąć jako: wspólny (dla wszystkich formacji), lekki pojazd taktyczny.

Główną ideą, jaka przyświecała stworzeniu tego samochodu, było wykorzystanie go jako platformy dla różnych typów uzbrojenia. Jeśli spojrzeć na konstrukcję JLTV, można stwierdzić, że chyba się to udało! Szczególnie, że priorytetem były nie tyle właściwości terenowe, ale zapewnienie bezpieczeństwa załodze. Wysoki poziom ochrony balistycznej został zapewniony już nawet w podstawowych wersjach pojazdu. Zależnie od wersji JLTV oraz zastosowanego uzbrojenia, w kabinie może zmieścić się do 2 do 4 osób. Podstawowa wersja pojazdu waży niemal 10 ton (9987 kg), można ją także dodatkowo wyposażyć w segmentowe opancerzenie, które może zatrzymać pociski przeciwpancerne o kalibrze 14,5 mm. Nie bez znaczenia jest również fakt, że solidna konstrukcja samochodu chroni przed wybuchami najpopularniejszych ładunków o masie od 6 do 10 kg.

Joint Light Tactical Vehicle

V8 i 340KM

JLTV porusza się na 20-calowych kołach, posiada także niezależne, aktywne zawieszenie TAK-4i. W roli napędu funkcjonuje turbodiesel General Motors, który można znaleźć m.in. także w Chevrolecie Silverado. Moc wysokoprężnego V8 ograniczono do około 340 KM. Niestety osiągi czy właściwości terenowe samochodu muszą pozostać owiane tajemnicą – co jest dość oczywiste, bo mowa tu przecież o pojeździe do specjalnych misji wojskowych.

W “pierwszy rzucie” amerykańska armia ma otrzymać 5 tysięcy nowych JLTV, a te, które pojawią się w wojsku jako pierwsze, będą mogły zacząć działać już w przyszłym roku. Jeśli chodzi o zakup kolejnych egzemplarzy dla sił zbrojnych, decyzja w tej kwestii ma zapaść w grudniu 2018 roku. Eksperci sądzą jednak, że amerykańskie wojska ostatecznie mogą zamówić od 17 do 40 tysięcy sztuk JLTV.

Humvee jeszcze posłuży w armii

A co z dotychczasowym pojazdem Humvee? Cóż, nie odejdzie on na emeryturę tak szybko, jak się wydaje. JLTV będzie bowiem służyć żołnierzom w konkretnych warunkach bojowych – tam, gdzie liczy się przede wszystkim zapewnienie ochrony załodze. Znane dotychczas maszyny jeszcze przez wiele lat będą stanowić główne pojazdy dla amerykańskiej armii.

Previous post

Liny z nylonu-66. Nowa jakość holowania!

Next post

Nowa Lada 4x4 po 40 latach wraca na rynek

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *