Auta terenowe

Nowy Land Cruiser nadchodzi!

Toyota zaprezentowała ostatnio nową wersję znanego modelu Land Cruiser. Samochód okrzyknięty mianem najchętniej kupowanego w aż 10 krajach europejskich doczekał się modyfikacji, czyniących go jeszcze bardziej nowoczesnym. Czy zmiany są “na plus”? Przekonajcie się sami.

Jeśli chodzi o zmiany dające się zauważyć gołym okiem, nowy Land Cruiser jest o 60 mm dłuższy niż poprzednik, widać też modyfikacje w masce silnika, wlocie powietrza, reflektorach oraz błotnikach czy zderzakach. Teoretycznie poprawki są kosmetyczne, w praktyce robią jednak sporą różnicę.

Wnętrze nowego Land Cruisera

A co znajdziemy w środku nowego modelu legendarnej Toyoty? Po zajęciu miejsca kierowcy lub pasażera, zaskakują nas przede wszystkim takie szczegóły, jak unowocześniona deska rozdzielcza czy nowa obudowa wskaźników oraz konsoli centralnej. Producent wyszedł naprzeciw użytkownikom, ułatwiając obsługę tych elementów poprzez wprowadzenie podziału na strefy funkcjonalne. Teraz kierowca będzie miał uproszczony dostęp do najważniejszych funkcji nawet podczas trudnej jazdy, wymagającej dużego skupienia. Na samym środku znajduje się 8-calowy, kolorowy ekran stanowiący dostęp do systemu multimedialnego, płaski panel umożliwia zaś sterowanie klimatyzacją, a zestaw wskaźników pokazuje działanie układu napędowego. Tym, co może zainteresować wymagających estetów, jest fakt, że wnętrze nowego Land Cruisera dostępne jest w trzech kolorach: klasycznej czerni, czerni i brązie oraz beżowym, zwanym także Premium Beige.

Silnik Toyoty LC 2017

Pod maską Toyoty znajdziemy silnik Diesla 2.8 D-4D o mocy 177 KM, który w wersji z automatyczną skrzynią biegów osiąga 175 km/h, a do setki przyspiesza w 12,7 sekundy. Jeśli chodzi o maksymalny moment obrotowy, to wynosi on 450 Nm przy prędkości obrotowej silnika 1600-2400 obr./min, zaś w 6-biegowej wersji ze skrzynią manualną – 420 Nm między 1400 a 2600 obr./min. A jak wygląda sprawa ze zużyciem paliwa? Obie wersje palą ok. 7,4/100 km, co jak na auto o sporych gabarytach nie jest chyba złym wynikiem. W Polsce będziemy mogli kupić Land Cruisera z silnikiem benzynowym 2.7 VVT-i o mocy 120 kW/161 KM oraz 4.0 VVT-i o mocy 183 kW/249 KM.

To jednak jeszcze nie koniec: w wyższych wersjach z automatyczną skrzynią biegów, producent zapewnił w standardzie systemy mające zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy, m.in. Toyota Safety Sense (mająca zapobiegać kolizjom lub łagodzić ich skutki). W “zestawie” znajdzie się np. adaptacyjny tempomat z funkcją hamowania (ACC), system ochrony przedzderzeniowej (PCS), układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDA) i automatyczne światła drogowe (AHB). Poza tym, użytkownicy mogą wybierać m.in. spośród systemu monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM) z funkcją ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RTCA) czy nowej wersji systemu kontroli ciśnienia w oponach. Dodatków zwiększających bezpieczeństwo na drodze jest sporo – istnieją więc spore szanse, że nowy Land Cruiser przyciągnie jeszcze więcej użytkowników niż do tej pory – zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę także unowocześniony wygląd i dostęp do systemu multimedialnego.

Previous post

Off-roadowe testy ambasadorów Mitsubishi

Next post

Jak powstaje opona? Przewodnik krok po kroku

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *