Auta terenowe

Octavia w harcerskiej wersji

Czy istnieje samochód uniwersalny – do miasta i w teren? Ideału pewnie nie ma, ale zdecydowanie najbliżej ma do niego Skoda Octavia Scout.

Skoda nie bez powodu jest autem najczęściej wybieranym przez Polaków – jej twórcy sprytnie łączą to, co w samochodzie najbardziej potrzebne – przestronność, wygodę i niską cenę. Jeśli dodać jeszcze do tego napęd 4×4, to wydaje się, iż nic już więcej do szczęścia nie trzeba. I taka właśnie jest Octavia Scout, uterenowiona wersja zwykłego modelu.

Na terenowo

Co sprawia, że nad tym autem warto się zastanowić? Przede wszystkim mnogość “terenowych” dodatków, które dobrze spełniają swą funkcję. Zwykła sylwetka Octavii zyskała w tej wersji sportowy charakter. Tym, co najbardziej rzuca się w oczy, jest przedni zderzak, przeprojektowany tak, by nadać Skodzie bardziej “groźny” charakter. Zastosowano w niej także tzw. pakiet na złe drogi, mający chronić zawieszenie przed uszkodzeniami. Tę część auta zamontowano również odrobinę wyżej w porównaniu do standardowego modelu, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Oprócz tego, zwiększono kąt natarcia (16,7 stopni) oraz kąt zejścia (13,8 stopni). W stosunku do zwykłej Octavii, Scout wyposażony jest także w opony o wyższym profilu – 225/50 R17, posiada także specjalne sprzęgło Haldex piątej generacji.

To, co w Octavii najlepsze

Pod pewnymi względami, Scout podobny jest jednak do standardowej Octavii. Zachowano w nim przestronny bagażnik (jego pojemność to aż 610 litrów), a także ergonomiczne wnętrze. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie w obu wersjach nawigacji Columbus, wyposażoną w 8-calowy dotykowy ekran oraz czujnik zbliżeniowy (za takie udogodnienia trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić). Do wyboru jest też podobny, lecz tańszy system nawigacji Amundsen, jest on jednak mniejszy i wolniejszy.

Wśród standardowego wyposażenia podstawowego modelu Octavii znajduje się także dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, przednie i tylne czujniki parkowania czy wielofunkcyjna kierownica.

Za podstawowy model Scouta zapłacimy ok. 113 500 zł, czyli wcale nie tak dużo. Wersja z dodatkami będzie oczywiście stosunkowo droższa. Dla porównania, najtańsza Octavia kombi kosztuje około 58 400 zł. Różnica w cenie jest więc spora. Jeśli zależy nam jednak na wygodzie i większych możliwościach poza miastem, warto rozważyć zakup wersji 4×4.

Previous post

Jazda BEZ CIŚNIENIA po Wielkopolsce

Next post

Ile pali auto terenowe?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *