Artykuły różnePorady

Off-road zimą. Jak jeździć po śniegu?

Gdy nadchodzi zima, wielu off-roadowców z żalem odstawia swoje samochody do garażu, z utęsknieniem czekając na wiosnę. Czy jednak jeżdżenie po bezdrożach zimą jest całkiem niemożliwe? Oczywiście, że nie! Dziś podpowiadamy, jak manewrować samochodem terenowym po śniegu.

Napęd 4×4 i opony zimowe – niezbędne, ale nie wystarczające

Każda terenówka wyposażona jest w napęd na 4 koła, co daje jej znaczną przewagę nad zwykłymi samochodami – nawet na utwardzonej nawierzchni. Błędem jest jednak myślenie, że skoro już mamy napęd 4×4, to zima może nam “nadmuchać”! Podobnie sytuacja wygląda z zimowymi oponami – są one niezbędne do jazdy w terenie, ale same w sobie – zdecydowanie niewystarczające. By jeździć terenówką w zimowych warunkach, potrzebne są bowiem wytrawne umiejętności, cierpliwość i refleks – bez nich nie warto wybierać się na wycieczkę. Wsiadając za kółko, koniecznie musimy także przyjąć zasadę ograniczonego zaufania – zarówno do innych uczestników ruchu drogowego, jak i do samych siebie.

Jak używać napędu na obie osie w warunkach zimowych?

Gdy wyposażymy się już w terenowe opony na zimę, kolejnym krokiem będzie nauka używania napędu 4×4 w niebezpiecznych zimowych warunkach. Oczywiście w niektórych samochodach ten mechanizm włącza się sam w kluczowych momentach, w innych pojazdach bywa jednak tak, że napęd na obie osie jest stały (ma tak np. Jeep Grand Cherokee) lub dołączany ręcznie przez kierowcę (np. Jeep Wrangler). Koniecznie pamiętajmy, że jeżeli samochód nie został wyposażony w centralny mechanizm różnicowy albo sprzęgło międzyosiowe, to napęd 4×4 możemy wykorzystywać tylko na śliskim bądź “luźnym” podłożu. Jadąc z kolei na zmianę po śliskiej i suchej nawierzchni, powinniśmy zmienić napęd z 4 na 2WD. W samochodach z ręcznie włączanym napędem na obie osie, taki manewr warto wykonać przy prędkości szosowej. W terenówkach z prawdziwego zdarzenia mechanizm międzyosiowy można zaś zablokować np. podczas stromych zjazdów czy podjazdów albo jazdy w głębokim śniegu. Taka opcja pozwoli nam łatwiej i bezpieczniej pokonać trudny teren.

Śnieżna wklejka? Potrzebna wyciągarka!

O czym jeszcze należy pamiętać, jadąc terenówką po śniegu? Jedną z najważniejszych zasad jest to, by podczas wspinaczki lub zjazdu jechać na maksymalnym biegu – stanowczo zmniejszy to ryzyko poślizgu i ułatwi nam kontrolowanie pojazdu. A co w sytuacji, kiedy zakopiemy się w białym puchu tak samo jak w piasku? Najlepiej postępować podobnie jak w przypadku tradycyjnej “wklejki”. Przede wszystkim powinniśmy usunąć jak najwięcej śniegu spod kół, a potem podłożyć coś pod nie w celu łatwiejszego wydostania się. Jeżeli to nie wystarczy, niezbędna okaże się wyciągarka.

Jazda terenowa w zimowych warunkach może być dużą frajdą, jeśli tylko wiemy, jak się do niej przygotować i jak sprawnie poruszać się na śniegu. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli będziemy zmuszeni do wyciągania samochodu ze śniegowej wklejki, na pewno przyda nam się termos gorącej herbaty – bo możemy spędzić sporo czasu na mrozie.

Previous post

Automatycznie dołączany napęd 4x4 - co to oznacza?

Next post

This is the most recent story.

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *