Artykuły różne

Opony bieżnikowane – czy warto?

W czasie, gdy potrzebujemy wymienić opony z letnich na zimowe, to często spotykamy sytuacje, gdzie kolejki w warsztatach wulkanizacyjnych, są tak duże, że musimy bardzo długo czekać, a ceny opon są bardzo wysokie. Koszt wymiany 4 opon, może kosztować ok. 1000 zł. Dlatego dużo kierowców, decyduje się na zakup opon o strukturze bieżnikowanej. Koncepcja ta jest zdecydowanie tańsza, lecz posiada pewne wady, o których wspomnimy w tekście poniżej.

Ważne informację o ogumieniu bieżnikowanym

Najważniejsza informacja, to fakt, iż taka opona, nigdy nie jest oponą nową. Na starą oponę, nakładana jest specjalna guma – karkas, której powstaje nowy bieżnik. Gdyby patrzeć na skład opony, to tylko 30% jej składu jest zastępowane nową strukturą. Istnieje wówczas, większe ryzyko kolizji z taką oponą, ponieważ nie wiadomo w jaki sposób były wcześniej użytkowane. Dlatego tego, tego typu opony, pozostają wcześniej dokładnie testowane, aby były bezpieczne dla użytkowników. Tego typu ogumienie, jest głęboko bieżnikowane, co sprawia, iż nie ulegną one zjawisku aquaplaningu. Niższy jest również koszt eksploatacji, ponieważ zdecydowanie rzadziej będziemy je wymieniać. Cieszą się również obrońcy środowiska, ponieważ przy kupowaniu tych opon, maleje popyt na produkcję nowych egzemplarzy. Opony bieżnikowane znajdziecie m.in. w ofercie sklepu Janpol4x4.pl.

Opony bieżnikowane w praktyce

Opony bieżnikowane zdecydowanie należą do tych długoterminowych, lecz zanim zaczniemy ich użytkowanie, powinniśmy zapoznać się z zasadami ich użytkowania, by rzeczywiście dłużej nam służyły. Jednym z ważnych aspektów, jest wybór rodzaju bieżnika, w zależności od tego po jakim rodzaju nawierzchni się poruszamy. Następnym ważnym aspektem, jest mieszanka, z której wykonana jest dana opona, ponieważ wpływa to na nasze bezpieczeństwo na drodze podczas jazdy. Należy zwrócić uwagę, na fakt, iż taka opona może być różnej jakości, ponieważ nie jest wykonana z takiej samej mieszanki, co nowa prosto z procesu produkcyjnego. Gdy chcemy zakupić takie opony, to warto zastanowić się nad pozytywnymi i negatywnymi argumentami, by podjąć decyzję o ich nabyciu. Nie należy wierzyć to, że takie opony nie są trwałe i pękają na drodze, ponieważ są to rozpowszechniane mity. Jeśli odpowiednio je wybierzemy i będziemy używać zgodnie z przeznaczeniem, to na pewno długo będziemy się nimi cieszyć.

Według portalu Skąpiec.pl najpopularniejszymi oponami na rynku m.in. są:

  • ALPINER BIEŻNIKOWANE 185/65 R15 88 T
  • MS7 FIGHTER BIEŻNIKOWANE 205/60 R16 92 H
  • AQUASPEED BIEŻNIKOWANE 185/60R14 82H
  • WINTERMAXX BIEŻNIKOWANE 195/65 R15 91 H
Previous post

Nowości marki Jeep w Genewie

Next post

Już jest nowa wersja Land Cruisera!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *