Akcesoria

Opony terenowe vs. opony osobowe – jakie są różnice?

Różnice pomiędzy autami terenowymi, a osobowymi wyraźnie się zatarły. A to wszystko za sprawą rozwoju rynku tych pierwszych. Przykładowo Sport Utility Vehicle czyli tzw. SUVy są przeznaczone rozrywce, ale jednocześnie ze względu na swój design i praktyczne atuty są również chętnie wykorzystywane jako auta miejskie.

Specjaliści przeciwnej szali stawiają na tradycyjne terenówki, takie z prawdziwego zdarzenia, które dedykowane są do jazdy po bezdrożach i posiadają świetne opony.

Świetne czyli jakie? To opony przystosowane do jazdy po różnych nawierzchniach – kamienistej, błotnistej czy piaszczystej. W zależności od przeznaczenia do rodzaju nawierzchni i warunków klimatycznych opony te w znacznym stopniu się różnią.

Czym powinny charakteryzować się opony terenowe? Przede wszystkim powinny dobrze amortyzować nierówności, być elastyczne i wytrzymałe. Dobrej jakości opona trzyma się podłoża, nie zbiera zabrudzeń, błota czy śniegu, które mogą zatkać bieżnik. Natomiast bieżnik opony terenowej jest otwarty, ma wiele kanałów kanałów (położonych pod różnym kątem); klocki bieżnika są wyższe, zachodzić na barki i boki.

Opony terenowe posiadają również niższy indeks ładowności i indeks prędkości, czyli maksymalnie do 160 km/h. Trwała opona powinna reagować na zmianę ciśnienia.

Są one produkowane z mieszaki gumowej, którą określa się jako miękką. Niestety opony terenowe na zwykłych drogach utrudniają prowadzenie samochodu, spowalniają prędkość, są hałaśliwe przez co jazda jest mało komfortowa.

Previous post

Skijoering - widowiskowy mało znany sport zimowy

Next post

Jak jeździć bezpiecznie zimą?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *