Imprezy

Przewodnik po Dakarze 2015

Już niedługo rusza najbardziej znany rajd cross country na całym świecie, czyli Rajd Dakar 2015. Polaków będzie mniej niż w tym roku, ale nadzieje na dobre lokaty i tak są duże. Kto, gdzie i kiedy? Znamy szczegóły na temat najważniejszej imprezy off-roadowej.

Dakar w liczbach

Rajd Dakar 2015 wystartuje 4 stycznia z Buenos Aires. Do 17 stycznia kierowcy przejadą ponad 9 tysięcy km, przemierzając bezdroża trzech krajów: Argentyny, Boliwii i Chile, by znów powrócić do Buenos Aires, gdzie zaplanowano metę. Do wyścigu stanęło 665 zawodników, którzy pojadą 414 pojazdami. Najwięcej wystartuje motocyklistów – 164, nieco mniej samochodów – 138, zobaczymy 64 ciężarówki i 48 quadów. Na przyszłorocznym Dakarze pojawi się aż 11 kobiet. Jest to najbardziej zróżnicowany rajd pod względem narodowości: w 2015 roku kierowcy będą reprezentować aż 53 państwa.

Nowe zasady

Organizatorzy jak co roku przygotowują pewne niespodzianki dla zawodników. Tym razem trasa Dakaru będzie wzbogacona o etap maratoński, w którym wezmą udział kierowcy samochodów i ciężarówek. Do tej pory musieli go zaliczyć tylko motocykliści i quadowcy. Oprócz tego trasy dla ciężkich pojazdów i lżejszych jednostek będą bardziej rozdzielone niż dotychczas. Kierowcy nie będą więc za często wjeżdżać na odcinki motocyklowo-quadowe. Inny będzie też dzień biwaku dla tych grup. Organizatorzy zapowiedzieli też inny sposób naliczania kar czasowych. Teraz będą one wyższe za pożyczanie zapasowego sprzętu i części między załogami, co będzie wymagało większej niezawodności sprzętu i sprawności ekipy serwisowej.

Polska ekipa. Po zwycięstwo?

Na starcie Rajdu Dakar 2015 stanie 16 Polaków, czyli o dwie osoby mniej niż w tym roku. Motocykliści to Jakub Przygoński oraz grupa czterech debiutantów w wyścigu, czyli: Paweł Stasiaczek, Michał Hernik, Maciej Berdysz oraz Jakub Piątek. Ten ostatni zapowiada się na wyjątkowo zdolnego zawodnika: zdobył tegoroczny tytuł Mistrza Świata Juniorów i choć na Dakar wybiera się, po to by zdobyć doświadczenie, to kto wie, czy w przyszłości nie zdobędzie miejsca na podium.

Jak na razie największe szanse na pucharową pozycję ma Rafał Sonik (Yamaha), jedyny quadowiec, ale za to jaki.

Wśród samochodów okrągłą rocznicę będzie obchodził weteran rajdów wszelakich, czyli Krzysztof Hołowczyc (MINI All4 Racing). „Hołek” wystartuje w Dakarze już po raz 10-ty. Na fotelu pilota zasiądzie Francuz z pochodzenia, a obecnie Warszawiak – Xavier Panseri. Eks-motocykliści Marek Dąbrowski i Jacek Czachor z Orlen Teamu pojadą Toyotą Hilux. Do BMW X3 CC wsiądzie Piotr Beaupre i Jacek Lisicki. Nowym pojazdem zaatakuje rywali Adam Małysz i jego pilot Rafał Marton. Orlen Team wyposażył ich w terenówkę SMG Buggy. Tylnonapędowy pojazd to duża różnica po Toyocie 4×4, ale były skoczek zapewnia, że przetestował możliwości samochodu.

W Dakarze 2015 wystartuje tylko jedna załoga ciężarówki: Robin Szustkowski i Jarosław Kazberuk wraz z mechanikiem Filipem Skrobankiem (Tatra Jamal). Jeśli dobrze policzyliśmy, to wyszło nam piętnastu zawodników. To nie pomyłka i nikt nie zagubił się po drodze. Polski akcent to mechanik holenderskiego kierowcy ciężarówki Gerarda de Rooya. Nota bene Darek Rodewald to pierwszy Polak, który znalazł się w zwycięskiej ekipie Rajdu Dakar w 2012 roku.

Previous post

Emocjonujące prezenty. Jaki wybrać?

Next post

Maszyny Rajdu Dakar 2015

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *