Porady

Off-road dla początkujących: jak przygotować się do pierwszej wycieczki?

Jeśli nie masz pomysłu na rodzinny weekend, a posiadasz auto z napędem 4×4, to mamy dla Ciebie propozycję! Zabierz dzieci, żonę i przyjaciół i razem popróbujcie swoich sił w off-roadzie. Gwarantujemy, że zabawa będzie niezapomniana. Musisz jednak pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach na początek.

Po pierwsze – zaplanuj trasę

Trudno o udaną wycieczkę, kiedy nie zaplanowało się trasy przejazdu – a szczególnie, jeśli mowa o off-roadowych bezdrożach. Gdy wyruszasz w taką podróż pierwszy raz, nie wiesz, co może Cię spotkać. Dlatego warto przestudiować wcześniej mapę lub Internet, by dowiedzieć się, gdzie i po jakich drogach będziesz się poruszać. Pamiętaj także, że tam gdzie jedziesz, może zabraknąć sygnału i nie użyjesz prawdopodobnie ani telefonu, ani GPS-u. Papierowa mapa jest więc niezbędna.

Po drugie – zadbaj o akcesoria

Na pierwszy raz pewnie nie wybierzesz się w trudny teren, na wszelki wypadek warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Przydadzą się więc narzędzia i latarka. Dobrze by było mieć także wyciągarkę, bo nigdy nie wiadomo, czy nie zakopiesz się w błocie. Warto jednak wiedzieć, że podczas tzw. “wklejki” można poradzić sobie bez profesjonalnej wyciągarki samochodowej. Wystarczy mocny pas, który zamocujesz przy kole, grube i wytrzymałe patyki oraz gumowe dywaniki umieszczone pod oponą (żebyś mógł po nich wyjechać) oraz Hi-lift. To ostatnie narzędzie nie jest drogie i każdy off-roadowiec powinien mieć je w swoich akcesoriach. Za pomocą Hi-lifta i pasa, będziesz mógł sprawnie wyciągnąć koło z błota. Jest to o tyle ważne, że “wklejkę” można zaliczyć nawet na łatwym terenie.

Po trzecie – zabierz jedzenie i ciepłe ubrania

Na off-roadowej wycieczce prawdopodobnie spędzisz wiele godzin, musisz być więc ubezpieczony na każdą ewentualność. Koniecznie zabierz więc ciepłe ubrania i dużo jedzenia oraz ciepłej herbaty w termosach – szczególnie, jeśli jest z Tobą cała rodzina.

Po czwarte i najważniejsze – sprawdź, czy Twój samochód jest w dobrym stanie

Do pierwszej terenowej podróży powinien wystarczyć Ci jakikolwiek samochód z napędem na 4 koła. Chodzi przecież o to, by miło spędzić czas i spróbować zjechać z utartego szlaku. Jeśli chciałbyś jednak zasmakować prawdziwego off-roadu, to ani rusz bez terenówki. W każdym z tych przypadków najważniejsze jest jednak to, by Twój samochód był w pełni sprawny. Dlatego zanim wybierzesz się na taką wycieczkę, koniecznie sprawdź, czy wszystko działa jak powinno.

Off-road to fascynujący sport, który pochłonie każdego, kto choć raz spróbuje w nim swych sił. Jeśli wybierasz się więc w pierwszą podróż po bezdrożach, to lojalnie ostrzegamy: spodoba Ci się i za chwilę będziesz chciał pojechać znowu!

Previous post

Toyota RAV4 - pierwszy SUV w historii

Next post

Off-roadowo i rodzinnie jednocześnie? Tak, ale w ograniczonym zakresie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *