Artykuły różne

Off-roadowo i rodzinnie jednocześnie? Tak, ale w ograniczonym zakresie

Ulice miast, zarówno w USA, jak i w Europie, zapełnione są dziś autami o wysokim zawieszeniu. Popularne SUV-y używane są głównie jako samochody rodzinne; rzadziej wykorzystuje się je do pokonywania prostych terenów. Tymczasem są to pojazdy, dzięki którym idealnie można połączyć te dwie rzeczy.

(Nie)wykorzystany potencjał

Większość osób kupujących “zwykłe” samochody 4×4 robi to ze względu na podwyższony poziom bezpieczeństwa. Auta te rzeczywiście lepiej radzą sobie w nieprzyjaznych warunkach i niestraszne im zawieje śnieżne, błoto, deszcz i inne nieprzyjazne zjawiska atmosferyczne. Nie każdy wie jednak, że taki pojazd z wyższym zawieszeniem i napędem na wszystkie koła, oficjalnie można już nazwać samochodem off-roadowym. A to właśnie takimi autami wiele osób wozi swoje dzieci! Można więc uznać, że nieświadomie używamy pojazdów ze sportowym zacięciem do podrzucania najmłodszych do przedszkola i robienia zakupów. Jeśli tak jest, to z pewnością nie wykorzystujemy całego potencjału swojego auta – a wielka szkoda.

Trudna droga do miasta

W nieco innej sytuacji są osoby, które, mieszkając np. za miastem, muszą pokonywać kamieniste lub piaszczyste ścieżki, by dostać się do głównej drogi. W ich przypadku SUV rzeczywiście się sprawdza i właściwie nie ma dla niego dobrej alternatywy – rasowa terenówka to byłoby bowiem już “za dużo”, bo nie radzi sobie ona z kolei w normalnych miejskich warunkach. Można więc spokojnie uznać, że SUV to idealne rozwiązanie przy lekkim terenie – zwłaszcza, że jego duża pojemność pozwala na “zapakowanie” do środka mnóstwa zakupów, sprzętów i oczywiście dzieciaków.

Kwestia bezpieczeństwa

Wybierając rodzinnego SUV-a, warto jednak mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa – inne niż lepsza dynamika, którą zapewnia napęd na wszystkie koła. Przykładowo, wiele rodzin decyduje się na zakup Jeepa Wrangler Unlimited, co jest dość zaskakującym wyborem (przynajmniej, jeśli każdej wolnej chwili nie spędzają one na off-roadowej trasie). Jeep ten nie ma bowiem odpowiednich poduszek powietrznych, jazda tym autem z dziećmi jest więc raczej ryzykowna. Zamiast tego warto rozważyć połączenie auta off-roadowego z rodzinnym – takim samochodem jest na przykład Ford F-150, czyli zgrabny pick-up z możliwościami SUV-a (zachowano w nim wszystkie najważniejsze standardy bezpieczeństwa).

Auto 4×4 – dla kogo?

Oczywiście, jeśli chcemy wykorzystywać auta z zawieszeniem terenowym do codziennej, rodzinnej jazdy, musimy też liczyć się z tym, że zawsze będą istnieć pewne niewygody – jak choćby to, że trzeba się wysoko wdrapać, co może być trudne zarówno dla małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Ci ostatni mogą także odczuwać dyskomfort podczas prowadzenia samochodu, ponieważ kierowca siedzi w innej pozycji niż w standardowej osobówce. W ostatecznym rozrachunku wady te są jednak mało znaczące.

Zastanawiając się więc, czy auto 4×4 będzie naszym nowym samochodem rodzinnym, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli na co dzień jeździmy po lekko trudnym terenie, będzie to dla nas rozwiązanie idealne. Taki samochód sprawdzi się również wśród rodzin, które spędzają czas wolny na powietrzu, często wyjeżdżając np. na pole namiotowe. Jeżeli jeździmy jednak tylko po mieście, samochód off-roadowy raczej nie będzie nam potrzebny.

Previous post

Off-road dla początkujących: jak przygotować się do pierwszej wycieczki?

Next post

37. Rajd Polskie Safari już pod koniec lipca!

1 Comment

  1. 25 lipca 2017 at 15:03 — Odpowiedz

    Bardzo przydatny wpis. Wart przeczytania i zagłębienia się. Wpis może być pomocny dla wielu ludzi dbających o bezpieczeństwo swoje jak i swojej rodziny.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *