Artykuły różne

Rośnie sprzedaż opon samochodowych w Polsce

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) odnotował wzrost w kwestii sprzedaży opon samochodowych. Najwięcej gum sprzedaje się obecnie w segmencie samochodów osobowych – aż ponad 4 mln sztuk. Jest to o 14% więcej niż rok temu. Z kolei największa dynamika wzrostu dotyczy opon do samochodów typu SUV (21% więcej niż w 2016) oraz VAN (9%).

Za nami dobry kwartał

Sprzedaż opon do samochodów ciężarowych w pierwszym kwartale 2017 roku uległa nieznacznemu pomniejszeniu w stosunku do analogicznego okresu w roku 2016 (tylko 1%). Jak mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego,

“Producenci oraz importerzy opon samochodowych mają za sobą dobry kwartał – zanotowano 14 proc. wzrost sprzedaży w segmencie osobowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku. Istotne dynamiki odnośnie opon do SUV i VAN są powiązane z liczbą sprzedawanych samochodów tego typu. Polacy kupują coraz więcej aut – w pierwszym kwartale 2017 roku zarejestrowano ponad 125 tys. nowych pojazdów, co przekłada się na zwiększony popyt w segmencie opon. Dynamika wzrostów dowodzi, że rynek ten nadal posiada potencjał do rozwoju. Szczególnie jeśli chodzi o opony segmentu premium i przekonanie kierowców, także samochodów starszych niż 5 lat, że lepsze opony to większy margines bezpieczeństwa”.

W Europie prym wiodą opony do ciężarówek

Jeśli chodzi zaś o dane z europejskiego rynku opon samochodowych, obecnie najlepiej wygląda sprzedaż opon przeznaczonych do pojazdów ciężarowych. Tendencja ta może wynikać z faktu, że firmy przewozowe zaczynają coraz bardziej doceniać wagę opon, na których poruszają się ich pojazdy. W tym przypadku ogromne znaczenie ma bowiem wytrzymałość ogumienia oraz jego odporność na uszkodzenia. Według powiedziała Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalnej ETRMA:

“Sytuacja na europejskim rynku opon uległa znacznej poprawie. Odnotowane poziomy sprzedaży są zgodne, a niekiedy nawet lepsze niż przewidywane szacunki. Prognozy na nadchodzące miesiące nie przewidują dużych odchyleń od obecnych wartości – mogą one oscylować wokół kilku procent. Jedyne wahania, których się spodziewamy, to tradycyjne sezonowe skoki związane ze wzrostem popularności spowodowanej zmianą warunków atmosferycznych”.

Według danych policji, niewłaściwie dobrane ogumienie jest przyczyną około 25% wypadków drogowych. Odpowiednie opony są więc jednym z kluczowych czynników, mających wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Previous post

Toyota Off-Road Festival - 3 edycja już 14-18 czerwca!

Next post

"Women’s Challenge 4x4". Już 24 czerwca w Wiśle odbędzie się rajd dla kobiet!

2 komentarze

  1. 13 lipca 2017 at 12:14 — Odpowiedz

    Zgadzam się, opony do samochodów ciężarowych przeważnie zawsze dobrze się sprzedają, ponieważ szybko się zużywają 🙂

  2. 14 września 2017 at 11:46 — Odpowiedz

    fajny artykul!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *