Aktualności

Rośnie sprzedaż samochodów Volvo z napędem 4×4

Rośnie sprzedaż samochodów z napędem na cztery koła. Potwierdzają to dane ujawniane przez kolejnych producentów. Niedawno statystykami pochwalili się włodarze Audi i Volkswagena. Teraz dołączyło do nich szwedzkie Volvo. Przedstawiciele koncernu ogłosili, że już ponad połowa zamówień na modele z serii 90 to auta wyposażone w napęd 4×4. Biorąc pod uwagę inne modele, udział tych z napędem na obie osie przekracza już zaś 40 procent.

Eksperci rynku motoryzacyjnego są zgodni, że to dopiero początek i procentowy udział samochodów 4×4 w sprzedaży będzie nadal rósł. Wskazują oni również, że kluczem do sukcesu może się okazać pełna lub przynajmniej częściowa elektryfikacja samochodów. Już teraz część producentów wprowadza do sprzedaży lub zapowiada, że zrobi to wkrótce samochody, w których jedna oś napędzana jest jednostką spalinową, a druga silnikiem elektrycznym. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć skomplikowanie układu przeniesienia napędu i zrezygnować z takich elementów jak ciężkie wały, przekładnie kątowe czy sprzęgła międzyosiowe. Tak dzieje się między innymi w nowym układzie AWD Volvo, który zastosowano w modelu XC90 T8 Twin Engine.

Najnowsze dziecko szwedzkiego koncernu w dziedzinie napędu na cztery koła to ukoronowanie dwudziestoletniej historii tego rozwiązania. Pierwszym modelem Volvo z napędem AWD zaprezentowano w 1996 roku. Był nim 850 Estate. Samochód ten wyposażono w przekładnię kątową i stały napęd 4×4. Pod maską biło 2,5-litrowe, napędzane benzyną serce, które dawało z siebie 193 KM mocy przekazywanej do kół za pośrednictwem ręcznej, pięciostopniowej przekładni.

Już rok później, w 1997, Szwedzi wypuścili model V70, a niedługo później V70XC, który stał się protoplastą wszystkich późniejszych samochodów z rodziny „cross country”. Nie mniej doniosłym wydarzeniem w historii marki było wypuszczenie modelu XC90, który był pierwszym w ofercie Volvo samochodem z segmentu SUV.

Previous post

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Next post

Czym SUV różni się od samochodu terenowego?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *