Porady

Jak rozpocząć przygodę z off-roadem?

Jeśli na widok wielkich, terenowych potworów zawsze szybciej biło Ci serce, a błoto na karoserii Twojego samochodu nigdy nie było powodem do wstydu znak to, że jesteś potencjalnym miłośnikiem off-roadu. Jeśli przy okazji zdarzały Ci się sny, w których swoim samochodem pokonujesz głębokie brody, piaszczystą pustynię lub przedzierasz się przez bezkresne połacie amerykańskiej selwy, nie ma już żadnych wątpliwości: off-road masz we krwi. Czas przestać się oszukiwać, że grill ze znajomymi czy spacer do centrum handlowego to najlepsza dla Ciebie forma wypoczynku. Póki nie wyruszysz w teren, nie zaspokoisz swoich dzikich pragnień.

Więc jak rozpocząć przygodę z off-roadem? Napisałbym, że w pierwszej kolejności trzeba kupić samochód, ale może zanim to zrobisz, spróbuj swoich sił na wyprawie jako pasażer i wsparcie techniczne. Zapewne wówczas rozwiną się wszelkie Twoje wątpliwości. No dobra, masz już samochód? Pytasz, co dalej? To zabrzmi bardzo nudno, ale przygodę w terenie za kółkiem własnej maszyny zacząć powinieneś od wnikliwego przestudiowania instrukcji samochodu. Dzięki temu poznasz pojazd, jego możliwości i specyfikacje. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaufać swojej maszynie. Na co zwrócić uwagę? Np. na kąt natarcia. Znając go unikniesz w przeszłości wielu pułapek a inne pokonasz bez problemu. Warto też wiedzieć jakie nasz samochód ma wymiary. Łatwiej będzie nam wówczas pokonywać różne przeszkody, chociaż „czucia” jego gabarytów szybko nauczysz się w praktyce.

No dobra, znasz już swoją maszynę w teorii? Czas na praktykę. Ruszasz wreszcie w teren. Zanim jednak to zrobisz, musisz wnikliwie przestudiować teren, który chcesz pokonać samochodem. Analizując trasę pamiętaj o uwzględnieniu warunków pogodowych. Jeśli po drodze zamierzasz pokonywać tereny bagniste lub piaszczyste, dobrze jest pomyśleć o zmniejszeniu ciśnienia w oponach. Dzięki temu poprawisz przyczepność samochodu i łatwiej będzie Ci pokonać tego typu przeszkody.

I jeszcze jedna dobra rada przydatna w terenie. Próbując pokonać rów czy koleinę staraj się ustawić samochód tak by wszystkie koła stały na takiej samej powierzchni. Unikaj zaś zdecydowanie sytuacji, w której któreś koło miałoby wisieć w powietrzu.

Rad tego typu pisać można setki. Najważniejszego nauczysz się w terenie. Jeśli jednak przed wyruszeniem na wyprawę, chcesz wiedzieć więcej, spokojnie możesz zapisać się na któryś z kursów jazdy w terenie.

Previous post

Mansory MB G500 4x4 - udomowione zwierzę

Next post

Samochodem osobowym w teren

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *