Porady

Samochodem osobowym w teren

Zdarza się czasem, że za kółkiem zwykłego samochodu osobowego (tzw. cywila) zjechać trzeba z asfaltu i pokonać trudniejszy fragment trasy. Siedząc w prawdziwej terenówce nie zawahalibyśmy się nawet przez sekundę. Co innego jednak samochód osobowy. Zjazd z czarnego może napędzić tu niezłego stracha. Jeśli koniecznie już musimy to zrobić, dobrze pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które sprawią, że podróż taka nie zamieni się w horror.

Po pierwsze poznać należy możliwości naszego samochodu. Jego dane techniczne i możliwości pozwolą nam bardziej świadomi zaplanować trasę. Po drugie – bezpieczeństwo. Policji raczej nie spotkasz, ale zapięcie pasów to podstawa. Podobnie jak odpowiednia pozycja za kierownicą czy odpowiednie zabezpieczenie bagaży. Nie należy też absolutnie zmniejszać czujności. To że raczej nie spotkamy na drodze samochodów nie znaczy, że nie czają się na niej inne niebezpieczeństwa.

Uważaj na różnego rodzaju przeszkody. Dziury, kamienie, konary drzew – wszystko to lepiej ominąć niż próbować sforsować. Najeżdżając na nie bardzo łatwo możesz uszkodzić swój samochód i doprowadzić wyprawę do szybkiego końca.

Jeśli masz przed sobą przeszkodę wodną. W pierwszej kolejności zbadaj ją. Jeśli jest zbyt głęboka pod żadnym pozorem nie próbuj jej pokonać. Jeśli uważasz, że dasz radę przejechać pokonuj ją spokojnie, w jednostajnym tempie, bez zmiany biegów. W przypadku ugrzęźnięcia, spróbuj ruszyć z drugiego biegu, a jeśli to nie pomoże, podłóż coś pod koła.

Próbując pokonać wzniesienie lub zjeżdżając z takiego wjeżdżaj w linii prostej. Przed samym szczytem zwolnij, żeby samochód nie wyskoczył w górę. Zjeżdżając dobieraj biegi tak, by hamować silnikiem.

Wracają zaś na czarne, zatrzymaj się i oczyść koła z błota oraz sprawdź czy żaden istotny element samochodu nie został uszkodzony.

Previous post

Jak rozpocząć przygodę z off-roadem?

Next post

Orurowanie - tylko dla profesjonalistów

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *