Imprezy

Skijoering – widowiskowy mało znany sport zimowy

Wprawdzie tego roku zima w Polsce niezbyt dopisuje jeśli chodzi o zimowe temperatury i śnieg, ale dla pasjonatów skojoringu to nie jest problem. Całkiem niedawno, bo 8 lutego tego roku w Karpaczu odbyły się III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering. Ale może powinniśmy zacząć od tego czym w ogóle jest „skijoering”

Przede wszystkim to sport dla ludzi uzależnionych od utrzymywania wysokiego stanu adrenaliny w swoim organizmie ze specjalną dedykacją dla fanów dużych prędkości, białego szaleństwa na nartach i sportów motorowych zarazem. Nazwa sportu wywodzi się od skandynawskiego słowa „skijöring”, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ciągnięcie nart”. Co jeszcze ciekawsze to dyscyplina, która swój sportowy początek datuje na pierwsze lata XX-wieku zatem już grubo ponad 100 lat temu. Oczywiście nie od razu był to sport – Skandynawowie po prostu traktowali skijoering jako sposób na szybkie przemieszczanie się na nartach z użyciem do tego celu koni lub psów do ciągnięcia. Dopiero Szwajcarzy z początkiem XX-wieku zauważyli potencjał i widowiskowość skijoeringu jako atrakcyjnej również dla widzów dyscypliny sportowej i zaczęli ją bardziej popularyzować. W Polsce to wciąż nowość jednak zainteresowanie tym sportem zatacza co raz szersze kręgi o czym może świadczyć już trzeci z kolei turniej Międzynarodowych Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie.

Minione mistrzostwa były rozgrywane w 3 kategoriach + dodatkowa konkurencja drużynowa:

  1. Prolog narty – najszybsze okrążenie (400m)
  2. Prolog snowboard – najszybsze okrążenie (400m)
  3. Prolog junior – najszybsze okrążenie (400m)
  4. Konkurencja drużynowa – w której wyłonimy Mistrza Polski systemem KO

Pechowo akurat w tych dniach w Karpaczu nie było opadów śniegu, a co więcej topniał on ze względu na wysoką temperaturę więc organizacja turnieju miała twardy orzech do zgryzienia. Sytuację uratowało… 30 ciężarówek, które z Czech dowiozły śnieg na zawody! Ostatecznie impreza była bardzo udana, a poniżej zamieszczamy jeszcze film promujący mistrzostwa, aby łatwiej było zrozumieć fenomen i adrenalinę drzemiącą w skijoering’u!

Previous post

There is no more story.

Next post

Opony terenowe vs. opony osobowe - jakie są różnice?

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *