Akcesoria

Snorkel do aut terenowych – zalety i wady użytkowania

Snorkel jako element wyposażenia aut terenowych ma postać rury wychodzącej z jednej strony przedniego błotnika, które biegnie wzdłuż maski i najbliższego słupka, kończąc się na wysokości dachu. Do czego służy to off-roadowe akcesorium? Oczywiście do podwyższenia wlotu powietrza do silnika, które może okazać się niezbędne przy pokonywaniu głębokich wodnych przeszkód terenowych tj. brody, rzeki. Czy warto zatem wyposażyć naszą terenówkę w to akcesorium? Pytanie jest chyba zasadne, bo nowy snorkel do auta terenowego to wydatek z przedziału 200 – 600zł, w zależności od producenta oraz marki samego auta, w którym ma służyć.

Czy snorkel to obowiązkowe wyposażenie auta terenowego?

Zdania są tu bardzo podzielone. Z jednej strony to zależy od udziały kierowcy w rajdach przeprawowych – jak wiadomo, woda zdecydowanie nie służy silnikowi i przy głębokich przeprawach jest to praktycznie niezbędne akcesorium. Z kolei dla kierowców, którzy przeprawiają się sporadycznie i przez dużo płytsze przeszkody snorkel będzie jedynie ograniczeniem.

Jakie to ograniczenia?

Przeciwnicy (choć to może zbyt mocne określenie) wskazują na fakt, że snorkel jest ograniczeniem dopływu powietrze do silnika. Fabryczny układ dolotowy silnika jest przede wszystkim dobrze przemyślany na etapie projektowania i wyliczeń zużycia paliwa oraz osiągów auta. Dlatego jest przeważnie krótki, umieszczony przy jednym z nadkoli auta, generuje minimalny hałas, ale przede wszystkim – dostarcza odpowiednią ilość powietrza do cylindrów. Snorkel siłą rzeczy wydłuża dopływ tego powietrza. Z kolei ilość podawanego paliwa zależy od ilości powietrza – proporcje muszą być zachowane by uzyskać odpowiednią mieszankę do spalania. Te proporcje z kolei kontroluje komputer. Jeśli powietrze dociera w zbyt małej ilości komputer podaje również mniej paliwa, a to z kolei wpływa na moment obrotowy silnika. Co to oznacza? Że auto używające snorkela może mieć mniejszą moc. Oczywiście nie jest to domeną snorkeli fabrycznych, które zostały przemyślane pod tym względem. Sytuacja ta dotyczy najczęściej „samoróbek” czyli snorkeli wykonanych własnoręcznie przez właścicieli aut lub tych źle zamontowanych, przez co dopływ powietrza zostaje ograniczony. Dotakowym gwarantem dobrego dopływu powietrza do silnika poprzez snorkel  jest stosowanie końcówek obracanych w każdym kierunku. Dzięki temu – np. podczas opadów śniegu – zakończenie snorkela można ustawić tak, by wiatr, deszcz, śnieg lub pył nie dostawał się wraz z powietrzem do silnika i nie powodował jego dławienia.

Zdecydowane zalety

Mimo tych ograniczeń używanie snorkeli przynosi całą masę korzyści – przede wszystkim umożliwia bezpieczne pokonywanie przeszkód wodnych bez zagrożeń zalania silnika. Co więcej – jako zakończenie snorkeli często używa się filtrów cyklonowych dodatkowo oczyszczających wlatujące do silnika powietrze, czego nie można często powiedzieć o fabrycznych wlotach, które dodatkowo umieszczone nad kołami niestety zasysają różne nieczystości.

Previous post

Twoja terenówka może służyć w wojsku

Next post

Dziewczyny na motocrossach

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *