Akcesoria

Niech stanie się światłość – dodatkowe reflektory w terenówkach

Każdy miłośnik off-roadu wie, że bez montażu dodatkowych świateł na swojej bestii lepiej nie zapuszczać się na dzikie bezdroża. Większość producentów w standardzie proponuje tylko zwykłe światła mijania, które dobrze sprawdzają się jedynie na drogach publicznych. Jeśli więc planujecie sprawdzić, do czego zdolny jest wasza terenówka, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego oświetlenia. Jakie wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb, tj. rodzaju terenu jaki zamierzamy eksplorować. Jeśli chcemy sprawdzić się na pustyniach i terenach otwartych najlepszym wyborem będą światła dalekosiężne. Dzięki nim możliwe jest oświetlenie trasy bezpośrednio przed nami. Nie zapewnią nam one dobrej widoczności na boki, ale dzięki dalekiemu zasięgowi strumienia światła świetnie nadają się na szybką jazdę po otwartym terenie. Reflektory takie charakteryzują się skupieniem widma światła, które jest prostokątne i posiada zwężone boki.

Jeśli nasza trasa prowadzić ma raczej przez lasy i trudny teren, w którym omijać będziemy musieli często przeszkody lub skręcać w boczne ścieżki, lepiej zdecydować się na zakup tzw. świateł roboczych. Posiadają one znacznie bardziej rozproszone widmo, dzięki czemu rozjaśniają zdecydowanie większą powierzchnię przed samochodem. Naturalnie zmniejszeniu ulega natomiast dystans skutecznego oświetlenia. Ten rodzaj reflektorów może się też przydać przy rozbijaniu nocą obozu. Dodatkową zaletą jest też fakt, że znacznie pomagają one przy obsłudze wyciągarki. Ich rozproszone światło w zdecydowanie mniejszym stopniu oślepiają obsługującego linę wyciągarki niż zwykłe światła mijania.

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskały lampy terenowe LED. Ich zaletą jest fakt, że dają one jasny strumień światła, który oświetla przy tym większą powierzchnię. Są również bardziej wytrzymałe i zużywają mniej energii. Gdzie je zamontować? Zwykle doczepia się je do zderzaka lub montuje na rampie na dachu samochodu. Od razu zaznaczyć trzeba, że drugie rozwiązanie jest znacznie lepsze. Po pierwsze, wyżej położone reflektory rozjaśniają więcej terenu. Po drugie, rzadziej ulegają zabrudzeniom i uszkodzeniu.

Montując dodatkowe oświetlenie warto pamiętać, że w myśl polskiego prawa światła pojazdu muszą być tak zamontowane i mieć tak dobraną moc, by nie utrudniać ruchu innym kierowcom.

Previous post

Mercedes G350d Professional – terenówka tylko dla prawdziwych twardzieli

Next post

Przemyska Przeprawa już w najbliższą niedziele!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *