Akcesoria

Syntetyk czy stalówka? Jaka lina do wyciągarki terenowej

Wyciągarka bez odpowiedniej liny jest jak proca bez gumy. To nieprzydatny badziew, który zajmuje miejsce i jest zupełnie bez sensu. Mocna lina to jedna trzecia sukcesu, którym jest uwolniony samochód. Druga część sukcesu to sprawny mechanizm wyciągarki, a trzecia właściwe zamocowanie liny. Dziś zajmiemy się wyborem liny.

Czy syntetyk jest lepszy od liny stalowej? To pytanie dzieli miłośników jazdy na dwa obozy. Sprawdźmy, jakie zalety i wady posiada lina syntetyczna.

Syntetyczne liny

  1. Do zalet należy z pewnością łatwiejsza obsługa takiej liny: nie jest ostra, łatwo się rozwija i zwija,
    nie skręca się w trudne do rozwiązania pętle. Syntetyk jest lekki, co jest dość istotne po dodaniu wagi samej wyciągarki. Lżejszą linę łatwiej jest przeciągnąć po trudnym terenie i wynieść w niedostępne miejsca. Lina syntetyczna zajmuje znacznie mniej miejsca na bębnie, wobec czego możemy wybrać dłuższy odpowiednik.
  2. Do wad liny syntetycznej należy przede wszystkim ich niska żywotność. Liny syntetyczne szybciej się przecierają, szczególnie, gdy są obwijane bez dodatkowego zabezpieczenia. Mogą nawet stopić się i przerwać, kiedy nasza wyciągarka wyposażona jest w hamulec zamontowany w bębnie. Nigdy nie wiadomo, z jakiego materiału jest wykonana – dla pewności lepiej wybierać liny znanych marek, ale wtedy wraz z jakością, wzrasta cena.

Stalowe liny

  1. Liny wykonane ze stali są znacznie bardziej wytrzymałe. Dają gwarancję większej pewności. Nie przecierają się tak szybko i nie musimy obawiać się, że będzie ciągle przecierać się o mechanizmy wyciągarki. Jest także tańsza od liny z tworzywa.
  2. Minusem liny stalowej jest konserwacja związana z jej rdzewieniem. Tego typu liny są zwykle pokryte warstwą ocynku, który jednak lubi wycierać się, w konsekwencji czego możemy spodziewać się w takich miejscach rdzy. Do użycia stalówki potrzeba nam będzie więcej siły, aby ją odwinąć (jeśli nie posiadamy wyciągarki z funkcją odwijania) i rozwiesić w trudno dostępnych miejscach.

Niemniej jednak wybór liny zależy od praktyki i dobrze jest przetestować obie na własnej skórze (niekiedy w dosłownym znaczeniu w przypadku lin stalowych). Warto pamiętać o konserwacji samych lin oraz mechanizmu wyciągarki. W zależności od eksploatacji lin i tak powinno się ją wymieniać co kilka sezonów – to dobra okazja, aby przetestować różne rozwiązania.

Previous post

Stworzony do rajdu Dakar - nowy Peugeot 2008 DKR

Next post

Renegat w świecie 4x4

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *