Porady

Terenówka po sezonie zimowym – przygotuj ją na nowe przygody!

Wiosna w pełni, więc śmiało możemy myśleć o przygodach w warunkach przyjemniejszych niż w te w niskich temperaturach. Już niedługo wszyscy fanatycy off-roadu będą mogli chwalić się swoimi „furami” oraz brać żywy udział w różnego tego typu zjazdach. Jednak najpierw warto przygotować na to swoją terenówkę. Przedstawiamy rady jak przygotować się do zmiany sezonu.

Wyciągarka samochodowa
Prawa autorskie: Janpol4x4.pl

Jeśli nie wiesz jak za to się zabrać, to najlepszym wyjściem będzie udanie się do serwisu 4×4, gdzie przeprowadzą profesjonalny przegląd terenówki. Jednak, gdy mamy o tym jakiekolwiek pojęcie, to możemy tę czynność wykonać na swoim podwórku. Jednak, aby przegląd był pełny, warto oddać go w ręce profesjonalistów, którzy poddadzą go specjalnej diagnostyce. Warto sprawdzić:

  • płyn chłodniczy,
  • płyn hamulcowy.
  • oleje,
  • szczelność instalacji wspomagania kierownicy,
  • oleje w skrzyni biegów.

Letnie opony

Bieżnik oponyWarto również wymienić opony na letnie, jeśli montowaliśmy wcześniej na zimowe. Jeśli nie, to warto sprawdzić w tych już zamontowanych poziom ciśnienia. Należy sprawdzić, czy akumulator jest naładowany i czy musimy podłączyć go do prostownika. Musimy też sprawdzić poziom elektrolitów, przeczyścić klemy. Warto sprawdzić, czy alternator dostarcza prąd do auta i sprawdzić jego sprawność. Jeśli nie działa, to jest prawdopodobieństwo, iż wymienić musimy szczotki, łożyska, paski, rolki lub wyczyścić komutator.

Pod lupę należy wziąć też świece zapłonowe lub żarowe. Świece zapłonowe wymieniamy według wskazania producenta, zaś świece żarowe sprawdzając specjalnym miernikiem, gdy będą przepalone, to wówczas je wymieniamy. Niedogodności te możemy rozpoznać po tym, iż silnik nie będzie chodził równo, w szczególności przy ruszaniu oraz przy przyspieszaniu.

Zawieszenie to podstawa!

Najważniejsze jest to jednak, aby sprawdzić stan terenowego zawieszenia. Poczynając od układu kierowniczego, amortyzowania, do poziomu zbieżności kół, kontroli hamulców. Gdy wybierzemy się do profesjonalnego warsztatu 4×4, to wtedy nasze auto będzie w dobrych rękach oraz będziemy mogli się również dowiedzieć, co możemy ulepszyć, aby komfort jazdy był lepszy.

Previous post

Już jest nowa wersja Land Cruisera!

Next post

Jazda quadem po lesie - może być droga!

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *