Porady

Wyciągarki – pomocne i groźne

WyciągarkaWyciągarka to znakomite urządzenie, w które wyposażony jest samochód każdego szanującego się off-roadowca. Ten, komu kiedykolwiek zerwała się linka podczas pracy wyciągarki, wie jak groźny bywa to sprzęt. Wystarczy pamiętać o kilku prostych i pomysłowych zasadach, aby nawet w skrajnych przypadkach ujść cało przed pędzącą szeklą, czy strzelającą jak bicz stalową liną.

Po pierwsze i najważniejsze – postępujmy rozsądnie. Nie łapmy liny gołymi rękami, nie podchodźmy do pracującej wyciągarki, gdy nie jest to potrzebne i sprawdzajmy sprzęt przed jego użyciem. Odpowiednia konserwacja bębna i liny, należy zwracać uwagę czy nie jest postrzępiona, zmniejszy ryzyko jej pęknięcia. Podobna zasady dotyczy innych akcesoriów off-roadowych używanych przy wyciąganiu auta z opresji. Każdy uszkodzony element może nas dotkliwie zranić.

W samochodzie powinien znajdować się tylko kierowca, a osoby postronne lepiej niech oglądają wyciąganie w bezpiecznej odległości i nie na osi liny. Przed pracą zostawmy samochód na luzie, ale przy zaciągniętym ręcznym hamulcu. Jeśli pojazdy nie znajdują się w linii prostej, dobrze jest użyć odpowiednich zbloczy, które zwolnią naciąg liny.

Na napięta linę należy położyć fartuch ochronny, koc, kurtkę lub nawet dywanik z samochodu, by te materiały stłumiły ewentualną energię, która wyzwoli się przy zerwaniu liny. Gdy znajdujemy się w wyciąganym pojeździe schowajmy się na siedzeniu lub otwórzmy przednią maskę. W ten sposób uchronimy się przed lecącą szeklą lub karabińczykiem, który akurat nie wytrzymał przeciążenia i musiał wystrzelić.

Kiedy nasza wyciągarka nie daje rady, sprawdźmy, czy nie możemy jej pomóc, podstawiając trapy bądź używając łopaty. Niestety nawet najlepsza wyciągarka nie uchroni nas od zabawy w błocie. Ale przecież o to w tym chodzi.

Previous post

Plusy zawieszenia pneumatycznego

Next post

Kosmiczny Land Rover Discovery

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *