Artykuły różne

Wytyczanie tras

Pogoda coraz bardziej sprzyja wypadom off-roadowym, ale niestety nie wszystkie będą w pełni legalne. Profesjonalne rajdy są organizowane z uwzględnieniem wszelkich zasad, ale bardziej amatorskie wyprawy mogą naruszać prawo. Na co musimy zwracać uwagę, chcąc wyjechać na bezdroża.

Problem dotyczy nie tylko kierowców samochodów terenowych, ale przede wszystkim użytkowników quadów i motocrossów. Są oni zmorą leśników, którzy wciąż bezskutecznie szukają sposobów na pozbycie tych szkodników. Tymczasem okazuje się, że odwieczną wojnę zarządców lasów i offroadowców można łatwo zażegnać. Podczas wyznaczania trasy należy skonsultować się z leśnikiem. O dziwo są oni otwarci na takie propozycje, jeśli będą wcześniej z nimi uzgodnione. Generalnie chodzi o to, aby ochronić parki krajobrazowe oraz siedliska roślin, ptaków i zwierząt, o których możemy nie mieć pojęcia. Częstą praktyką, stosowaną przez nadleśnictwa, jest wyznaczanie tras pod liniami wysokiego napięcia. Status tych obszarów jest nieco inny, niż zwykłego leśnego terenu.

Nie ma nic lepszego dla fanów terenowej jazdy od dziewiczego terenu, jednak zawsze trzeba pamiętać o ochronie lasów. Nie tylko ze względu na ekologię, ale także po to, aby uchronić się od mandatu.

Previous post

Pierwsze kroki na bezdrożach

Next post

Trapy w terenie

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *