Auta terenowe

On zawstydzi każdą terenówkę! Surgo – nowy pojazd ratownictwa górskiego

Polskie organizacje GOPR i TOPR zamówiły niedawno projekt nowego samochodu, który ma pomagać im w górskich akcjach ratunkowych. Realizacją pomysłu zajęła się firma 2sympleks. To, co powstało, prezentuje się dość obiecująco – trzeba jednak pamiętać, że na razie to tylko projekt i minie pewnie dużo czasu, zanim Surgo wyjedzie na górskie szlaki.

Co charakteryzuje ów niezwykły pojazd? Już na pierwszy rzut oka, naszą uwagę przyciąga niezwykły design. Surgo przypomina raczej łazika niż rasową terenówkę, co po dłuższym zastanowieniu, świadczy o nim raczej pozytywnie – w końcu przeznaczony on będzie do jazdy po nieprzyjaznych górskich nawierzchniach, gdzie pełno jest ostrych kamieni, wzniesień, nierówności itd. Nie bez znaczenia są również rewelacyjne warunki techniczne: kąt zejścia pojazdu wynosi prawie 90 stopni, sporych rozmiarów koła wyposażone są w terenowe opony, a wisienkę na torcie stanowi wysoki prześwit. Innowacyjny projekt został opracowany w warszawskiej firmie 2sympleks w konsultacji z służbami GOPR i TOPR.

Czy jest coś (oczywiście oprócz rewolucyjnego wyglądu), czym Surgo wyróżnia się spośród innych pojazdów do zadań specjalnych? Jedną z najważniejszych rzeczy oprócz dobrej specyfikacji technicznej, jest zaawansowany system sterowania, naśladujący quada. Dzięki temu pojazd niezwykle sprawnie porusza się po górskich zboczach, mogąc wykonywać skomplikowane manewry – z czym zwykła terenówka mogłaby już sobie nie poradzić.

Źródło: http://2sympleks.pl

Oprócz tego, wiemy jeszcze co nieco na temat wnętrza pojazdu. Surgo ma zmieścić 8 osób, ratownicy będą podróżować więc w komfortowych warunkach. System nawigacji ma być operowany przez pasażera siedzącego obok kierowcy, a napęd na cztery koła będzie włączany manualnie przez osobę prowadzącą pojazd. Jedynym mankamentem, jaki do tej pory udało się wypatrzyć (to przecież nadal tylko koncept) jest nieco zbyt wysoko podniesiona tylna platforma, służąca do przewozu poszkodowanych lub bagażu.

Czy Surgo spodoba się ratowniczym służbom specjalnym i zapadnie decyzja o produkcji? Na razie możemy tylko snuć domysły.

Previous post

Mercedes G500 4x4² znika z produkcji. W salonach tylko do końca października!

Next post

Roadian MTX, czyli Nexen w off-roadowym wydaniu

2 komentarze

  1. 8 listopada 2017 at 18:36 — Odpowiedz

    Surgo prezentuje się wspaniale, oczekiwania wobec niego są duże. Super, że ratownictwo zdobyło nowy sprzęt.

  2. 21 listopada 2017 at 14:26 — Odpowiedz

    Ciekaw jestem jak ten pojazd będzie działał w realnych warunkach górskich. Poza kosmicznym wyglądem oczywiście musi pomóc w ratowaniu zdrowia i życia.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *