Auta terenowe

Zmiana warty w polskim wojsku. Będzie przetarg w sprawie nowych pojazdów

Polską armię czekają zmiany. Już wkrótce do dyspozycji wojska oddane zostaną nowe samochody. I choć oficjalnie nie wiadomo jeszcze, kto wygra przetarg, wygląda na to, że największe szanse mają modele marki Ursus.

W ubiegłym roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Ursus zaprezentował modele izraelskiej firmy Automotive Industries Ltd. – opancerzone pojazdy storm-3 M-243. Samochody zostały zaprojektowane w oparciu o Jeepa Wranglera. Kilka egzemplarzy znajduje się w tej chwili w Lublinie, jeśli producent wygra jednak przetarg – wojsko polskie otrzyma ok. 1500 sztuk samochodów.

Storm-3 mogą mieć masę od 2,2-2,3 tony oraz ładowność do 1,2 tony. Taki pojazd bez trudu pociągnie za sobą lekkie działko, z łatwością będzie się także poruszał po trudnym terenie. Auto wyposażone jest w napęd na wszystkie koła z blokadą mostów oraz reduktor. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, storm-3 będzie można również zaopatrzyć w karabin maszynowy, dzięki czemu samochód posłuży jako środek szybkiego transportu dla komandosów. To jednak nie wszystko – auto będzie można również tak zmodyfikować, aby pełnił rolę wojskowej sanitarki bądź pojazdu dostarczającego żołnierzom zaopatrzenie.

Jak mówi Mariusz Lewandowski, rzecznik prasowy Ursusa, na razie trzeba czekać na ogłoszenie przetargu przez resort obrony. Dzięki temu będzie można poznać wymogi techniczne i formalne. Na chwilę obecną, Ursus jest jednak chętny do współpracy z wojskiem polskim.

Previous post

Gorm 24h - Polska 2015 - 7-9 sierpnia 2015, Olszyna

Next post

Hybrydy idealne dla SUV-ów

No Comment

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *